Manisa ilinde sulamada kullanılan suların toprak, bitki ve damla sulama yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation water used in Manisa respect to soil, plant and drip irrigation
  1. Tez No: 284248
  2. Yazar: PINAR GÖRÜCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, Manisa ilinde sulamada kullanılan suların, toprağa, bitkiye ve kapalı sistemlerden özellikle damla sulama sistemine olabilecek etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, Devlet Su İşleri tarafından kimyasal analizleri yapılmış 30'u yer altı suyu ve 5'i yer üstü suyu olmak üzere toplam 35 su analiz sonucu kullanılmıştır. Bu su örneklerinde belirlenmiş olan Ca, Mg, Na, K, CO3, HCO3, CI, SO4, Fe, B iyonları ile suların pH ve elektriksel iletkenlikleri (EC) kullanılarak; Toplam Tuz Miktarı ( ? Tuz), Langelier Saturasyon İndeksi (LSI), Yüzde Sodyum (% Na), Sodyum Adsorpsiyon Oranı (SAR), Düzeltilmiş Sodyum Adsorpsiyon Oranı (AdjSAR), Düzeltilen Düzeltilmiş Sodyum Adsorpsiyon Oranı (AdjRNa), Kalıcı Sodyum Karbonat (RSC), Potansiyel Tuzluluk (PT), Permeabilite İndeksi (PI) ve Sertlik gibi parametrelere ait değerler hesaplanmış, bu parametrelere göre de değerlendirmeler yapılmıştır.İncelenen su kaynaklarında yer üstü su kaynaklarının sorun yaratma potansiyeli yer altı sularına göre daha fazla bulunmuştur. Yer altı su kaynaklarından da özellikle Salihli ? Köseali, Salihli ? Necati bey çiftlik (şahıs) ve Alaşehir - Kasaplı su kaynaklarında diğer yer altı su kaynaklarına oranla daha ciddi sorunlar yaşanacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of irrigation water quality used in Manisa on soils, plants and drip irrigation systems. For this aim, 30 underground water samples and 5 surface water samples, as a total 35 water samples results which were chemically analyzed by the State Hydraulic Works were used. By using Ca, Mg, Na, K, CO3, HCO3, CI, SO4, Fe, B, pH and electrical conductivity (EC) of these water samples some parameters were calculated such as total salt content (?Tuz), langelier saturation index (LSI), sodium percentage (% Na), sodium adsorption ratio (SAR), adjusted sodium adsorption ratio (AdjSAR), adjusted Na ratio (AdjRNa), residual sodium carbonate (RSC), potential salinity (PT), permeability index (PI) and water hardness and the results were evaluated regarding this parameters.Regarding the analysed water samples, it was investigated that the potential of surface water resources to cause problem was higher than underground water resources. Among underground water resources, it has been concluded that especially Salihli ? Köseali, Salihli ? Necati bey çiftlik (person) and Alaşehir - Kasaplı water resources may cause more serious problems.