Benzer süreçlerde üretilen ürünler için yapay zeka ile zaman tahmini
Time forecasting with artificial intelligence for products which are manufactured with similar processes
- Tez No: 284257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Standart süre, firmaların üretim ve kapasite planlarını yapmalarının temel şartolmakla birlikte ölçülmesi oldukça maliyetli, zaman alıcı ve ekip çalışmasıgerektiren bir çalışmadir. Bu durumda günümüzde alternatif ölçüm yöntemleriningeliştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır.Standart zamanın yanlış tahmini ve bunun üzerinden yapılan iş planlaması,firmaları zamanından önce işi bitirmelerine ve makinelerin boşta kalmalarına yada zamanında yetiştirmemeleri sonuçlarını ortaya çıkarabilir. İki durumda da firmamaddi açıdan zarara uğrayabilir.Yapay sinir ağları, günümüzde bilgisayar ve otomasyonun olduğu her alandakullanılmakta olup, hızlı ve doğru sonuçlar vermektedir. Özellikle robotaraştırmalarında ve akıllı sistemlerde kullanılan yapay sinir ağları, geçmiş bilgileredayanarak herhangi bir olayı etkin tahmin etmek içinde kullanılmaktadır.Bu çalışmada, zaman etüdü ile veri toplayan bir firmada ölçülemeyen diğer ürüngrupları için standart zaman tahmini yapan alternatif bir iş ölçümü metodugeliştirilmiştir. Problem çözümünde geri beslemeli yapay sinir ağları kullanılmıştırve kullanıcın kendi modelini tasarlayabileceği bir arayüz geliştirilimiştir. Bu yazılımkulanıcıya sonuçları detaylı bir şekilde vermektedir. Ayrıca sonuçları kaydetme vegrafiklerle göstermeye olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Standart time is the basic requirement in production and capacity plans of thecompanies, although the measurement is very cost-effective, time consuming andrequires a worw including teamwork. In this case, it is necessary today, thedevelopment of alternative methods of measurement.If standart time predicted incorrectly and making future plans with using thisestimation, company can finish work before the estimated and this cause to idlemachines or company can not finish work until the deadline. Company loosemoney in both cases.Recently neural networks are used in every fields where computer and otomationis used and neural networks gives accurate and fast results. Especially, neuralnetworks is used in robotic researches and smart systems and it also is used fortime forecasting with using past data.In this study, an alternative time prediction method is developed for a companywhich collects time with time study. Backpropagation is used during solving thisproblem and an application which lets user to design his own neural networkmodel. In addition application export results and graph desired model results withthe user interface.