Otomatik mozaik dizme makinesi
Automatic tiling of mosaic machine
  1. Tez No: 284266
  2. Yazar: BATIKAN ERDEM DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÇAYIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sanatsal mozaik dizme uygulamaları tarihin eski çağlarından günümüze kadar hemen her dönemde gerçekleştirilmektedir. Günümüzde gerçekleştirilen mozaik dizme uygulamalarında, cam mozaik olarak adlandırılan ve çeşitli geometrik şekillerde fabrikalarda üretilmekte olan malzemeler kullanılır. Çeşitli renklerdeki mozaiklerin bir araya getirilerek istenen desenin belirli bir kalıp üzerine dizilmesi işlemi fabrikalarda işçiler tarafından elle yapılmaktadır.Bu çalışmada mozaiklerin dizme işlemini otomatik olarak yapan tam otomatik bir sistem geliştirilmiştir. Mozaikler, dijital bir fotoğraftan kalıpların paketlenmesine kadar tüm aşamalarda hiçbir müdahale olmadan, sürekli akış halinde desen oluşturacak şekilde bir araya getirilerek dizilmektedir. Geliştirilen bilgisayar destekli otomasyon sistemi modüler yapıda olup, istenen hız ve renk sayısına bağlı olarak modül sayısı artırılabilmektedir. Dizilecek resmin işlenmesi, resmin renklerinin mozaik renklerine dönüştürülmesi, üretim öncesi simülasyonun yapılması ile üretimesnasında mikrodenetleyici tarafından kontrol edilen 3 adet adım motoru ile 19 adet gerilimle kontrol edilebilen elektriksel eyleyiciye kontrol verilerin iletilmesi ve sistemde bulunan iki ayrı kameradan mozaik tanelerinin görüntülerinin alınarak düz veya ters olma durumlarının belirlenmesi için C# programlama dilinde bir yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yazılım, imalatı yapılan makinenin mozaik kalıplarını üretimi esnasında başarıyla uygulanmış ve 11 satır ile 11 sütundan oluşan mozaik kalıplarının iki farklı renkteki mozaik taneleriyle üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Artistic mosaic tiling applications have been performed in all areas since the oldest ages. Nowadays materials, called as glass mosaics and manufactured in different geometric forms in factories are used in tiling of the mosaics applications. The tiling process of the mosaics of various colors are brought together on the determined panels to form the desired patterns in factories are made manually by workers.In this study a fully automated system has been developed for tiling the mosaics. In all phases starting from a digital photo, through tiling of mosaics up to the packaging of panels the production is performed without any manual intervention in a continuous flow. The developed computer assisted automation system has a modular structure, thus the number of modules may be increased according to the desired speed and the number of colors. The software has been developed in the C# programming language in order to process the image to be tiled, to convert the colors of the image to available colors of mosaics, to perform simulation before the actual production and on the machine during the manufacturing, to transfer control data to 3units stepper motor and 19 units voltage controlled actuator and two different cameras in the system used to determine the directions of mosaics. The developed software was applied successfully during the manufacture of mosaic patterns by machine and the production of mosaic patterns was realized by two different colors of mosaic pieces which was composed of 11 columns and 11 rows.