Sayısal işaret işlemciler için gömülü sistem deney seti tasarımı
Embedded system experiment kit design for digital signal processors
- Tez No: 284267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF BAYIR, YRD. DOÇ. FECİR DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sayısal işaret işlemciler (Sİİ) günümüzde, askeri elektronik, tıp elektroniği, telekomünikasyon, enstrümantasyon, denetim sistemleri, ses ve görüntü işleme alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek hızda ve doğrulukta işlem yapabilmeleri ve karmaşık denetim yöntemlerinin uygulanmasında başarılı olduklarından tercih edilmektedirler. Bu çalışmada, teknik ve mühendislik eğitiminde 32 bit sayısal işaret işlemcilerin kullanımını ve yaygınlaşmasını sağlamak için prototip deney seti gerçekleştirilmiştir. Bu deney seti sayesinde, sayısal işaret işlemcilerin eğitiminde gösteri ve uygulama yöntemlerinin kullanımı etkin hale getirilmektedir. Bu sayede etkin ve kalıcı bir öğrenme olanağı sağlanmaktadır.Deney setinde Texas Instrument firmasının TMS320F2812 sayısal işaret işlemcisi kullanılmaktadır. Gerçekleştirilen deney setinde kullanıcılar, denetim algoritmalarını ve sistem modellerini Matlab/Simulink ortamında kurarak, benzetimlerini ve uygulamalarını gerçekleştirmektedir. Sayısal işaret işlemci deneyleri için Matlab'ın Embedded Target for TC2000 DSP ve Real Time Workshop (RTW) araçları kullanılarak, yazılıma ihtiyaç duyulmadan, kodlarının üretimi otomatik olarak yapılmaktadır. Otomatik üretilen kodlar Texas Instrument firmasının Code Composer Studio 2000 yazılım geliştirme ortamında derlenerek F2812 eZdsp kartına yüklenmektedir. Kullanıcılar, F2812 eZdsp için geliştirilen deney seti ile analog ve sayısal elektronik deneylerini gerçekleştirebilmektedir. Bu deney seti fakülte ve yüksekokullarda sayısal işaret işleme eğitiminde rahatlıkla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Digital signal processors are widely used in the fields of military electronics, medicine, telecommunications, instrumentation, control systems, audio and image processing today. They are preferred for their capability of high speed and accurate transaction and being successful in using complex control algorithms. In this study a prototype eperiment kit performed to provide spread and use of 32-bit digital signal processors in technical and engineering education. With this experiment kit, using digital signal processors in demonstration technics of education is effectived. In this way effective and lasting learning is made. TMS320F2812 eZdsp produced by Texas Instrument is used in this study as a digital signal processor. The users make theirsimulation and application with the developed experiment kit by establishing control algorithms and system models with Matlab/Simulink. In this study, generating code for digital signal processing experiments, performed automatically without software by using Embedded Target for TC2000 DSP ve Real Time Workshop. The automatically generated code is installed to the F2812 eZdsp board by complying on Texas Instrument Code Composer Studio 2000 software development environment. The users, with developed experiment kit for F2812, can be realized analogue and digital electronics experiments easily. This experiment kit can use easily for educating digital signal processing at faculties and colleges.