Ağaç malzeme türü, sıcaklık farkı ve yüzey pürüzlüğünün yapışma direncine etkileri
Effects of wood species, thermal differences and surface roughness on bonding strength
  1. Tez No: 284269
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada ağaç malzeme türü, sıcaklık farkı ve yüzey pürüzlülüğünün yapışma direncine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Sarıçam, Doğu kayını, sapsız meşe ve Uludağ göknar'ı örnekleri 2 yön (radyal, teğet), 2 sevk hızı (8-16 m/dk), 3 sıcaklık (120-150-180°C), 2 süre (2-6saat) ve 2 tutkal (PVAc-MÜF) olmak üzere 16 farklı kombinasyonda örnekler hazırlanmıştır. Yüzey pürüzlülüğü, Mitutoyo SJ301 ölçüm cihazında belirlenmiş, örneklere farklı sürelerde değişik sıcaklıklar uygulanması sonrasında yüzey pürüzlülük değerlerinde meydana gelen değişimler belirlenmiştir. Daha sonra TS EN 205 esaslarına göre yapışma direnci örnekleri hazırlanarak; malzeme türü, sıcaklık ve yüzey pürüzlülüğünün yapışma direncine etkileri belirlenmiştir.Sonuç olarak, yüzey pürüzlülük değerleri en düşük teğet yönde 8 m/dk sevk hızında rendelenmiş, 180°C de 6 saat sıcaklığa tabii tutulmuş Uludağ göknar'ında (3,13 ?m), en yüksek radyal yönde 16 m/dk sevk hızında rendelenmiş Sapsız meşe'de (8,31 ?m) elde edilmiştir.Yapışma direnci, en yüksek teğet yönde 8 m/dk sevk hızında PVAc tutkalıyla yapıştırılmış Sapsız meşe odununda (18,186 N/mm²), en düşük radyal yönde, 16 m/dk sevk hızında işlenmiş ve MÜF tutkalıyla yapıştırılmış Uludağ Göknar'ı odununda (7,092 N/mm²) elde edilmiştir.Sıcaklık farkına göre yapışma direnci değerleri en yüksek teğet yönde, 8 m/dk sevk hızında, 120°C de 2 saat sıcaklığa tabii tutulmuş, PVAc tutkalıyla yapıştırılmış, Sapsız meşe odununda (20,06 N/mm²), en düşük radyal yönde, 16 m/dk sevk hızında işlenmiş, 180°C de sıcaklığa tabii tutulmuş ve MÜF tutkalıyla yapıştırılmış Uludağ göknar'ında (6,27 N/mm²) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the effects of wood material type, temperature difference and surface roughness on the adhesion resistance are researched. For this purpose; scotch pine, oriental beech, white oak and Uludag fir samples are prepared with 16 different combinations as 2 different directions (radial, tangential), 3 different temperatures (120-150-180°C), 2 different periods (2 and 6 hours) and 2 different glues (PVAc-MUF). Smooth roughness meaurement of the samples are prepared by Mitutoyo SJ301, smooth roughness meaurement differences obtained after the applying different temperatures on different periods. After this, samples are taken from these pieces on base of TS EN 205 rules and the effects of material type, temperature and surface roughness on adhesion resistance are obtained.As a result, after comparing the non-temparature obtained sample?s surface roughness incomes, minimum results obtained as (3.45 ?m) on Uludag fir that is processed on tangential direction with 8 meter/minute tranport speed, maximum results obtained as (8.31 ?m) on oaken that is processed on radial direction with 16 meter/minute tranport speed. Comparing the different temparatures obtained sample?s surface roughness incomes, minimum results obtained as (3.13 ?m) on Uludag fir that is processed on tangential direction with 8 meter/minute tranport speed and 180°C temperature applied for 6 hours, minimum results obtained as (7.69 ?m) on oaken that is processed on radial direction with 16 meter/minute tranport speed and 120°C temperature applied for 2 hours,Comparing the non-temparature obtained sample?s surface roughness incomes, maximum results obtained as (18.186 N/mm²) on oaken that is agglutinated with PVAc glue and processed on tangential direction with 8 meter/minute tranport speed, minimum results obtained as (7.092 N/mm²) on Uludağ fir that is agglutinated with MUF glue and processed on radial direction with 16 meter/minute tranport speed. Comparing the different temparatures obtained sample?s surface roughness incomes, maximum results obtained as (20.06 N/mm²) on oaken that is agglutinated with PVAc glue, processed on tangential direction with 8 meter/minute tranport speed and 120°C temperature applied for 2 hours, minimum results obtained as (6.27 N/mm²) on Uludag fir that is agglutinated with MUF glue, processed on radial direction with 16 meter/minute tranport speed and 180°C temperature applied for 6 hours.