Tutkal farkı ve bekletme ortamının kama dişli birleştirmede mekanik özellikler üzerine etkisi
The Effect of type and waiting condition on mechanical properties of finger joint
- Tez No: 121085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Tutkal Farkı ve Bekletme Ortamının Kama Dişli Birleştirmede Mekanik özellikler Üzerine Etkisi Bu çalışmada, tutkal farkı ve bekletme ortamının kama dişli birleştirmede mekanik özellikler üzerindeki etkisini araştırmak için, Saplı meşe (Quercus robur L.), Doğu Kayını (Fagus Orientalis L) ve Sapelli (entodropragma cylindricum) ağaç türleri ile PVA ve PVAc-D4 tutkallan kullanılarak üretilen kama dişli birleştirme numunelerine aşağıda belirtilen deneylere tabii tutulmuştur. Deney İsmi 1- Eğilme Direnci 2- Eğilmede Elastikiyet Modülü 3- Liflere Paralel Çekme Direnci 4- Liflere Paralel Basınç Direnci 5- Şok Direnci Standart TS 2474 TS 2478 ASTMD 3110-72 TS 2595 TS 2477 Farklı tutkallar kullanılarak üretilen kama dişli birleştirmeli malzemeler aşağıdaki ortamlarda bekletilmiştir. 1 - 20±2 C sıcaklık ve % 65±5 bağıl nemde denge rutubetine kadar bekletildi. 2 - 24 saat 20 °C sıcaklıktaki suda bekletilerek tekrar 20±2 °C sıcaklık ve % 65±5 bağıl nemde denge rutubetine kadar bekletildi.Kereste endüstrisinde kullanılmayan atıklar ve kullanım değeri düşük olan budaklı, çeşitli kusurları olan ağaç malzemeden istenilmeyen kısımlar çıkarıldıktan sonra geriye kalan kusursuz parçalar çeşitli tutkallar ile kama dişli birleştirme vasıtasıyla istenilen genişlik ve uzunlukta masif levhalar elde edilmektedir. Kama dişli birleştirmede kullanılan tutkalın birleştirilecek ağaç malzemenin kullanılacağı yere göre uygun seçilmesi halinde kama dişli birleştirmeli malzeme, masif ağaç malzemeyle aynı direnç özellikleri gösterebilir. Bu çalışmanın sonucunda çekme ve eğilme dirençleri üzerinde tutkal farkının etkisinin olmadığı sonucu elde edilmiştir. Çekme direnci üzerine ortam şartlan daha etkili olurken, eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü üzerine ise ağaç türü önemli derecede etkili olmuştur. Ayrıca bütün deneyler için elde edilen sonuçlan aşağıdaki tablolarda verilmiştir. Hava Kurusu Şartlarda Kama Dişli Numunelerden Elde Edilen Ortalama Direnç Değerleri24 Saat 20 °C Sıcaklıktaki Suda Bekletme Sonucu Kama Dişli Numunelerde Elde Edilen Ortalama Direnç Değerleri Kereste ürünlerinin ve ağaç malzemenin rasyonel kullanılması için, masif ağaç malzemeye göre daha ekonomik, kusursuz, estetik ve stabil malzeme olmasından dolayı gelecekte önemli bir etkinliğe sahip olacağı tahmin edilen kama dişli birleştirmelerin teknolojinin getirmiş olduğu yeniliklerle birlikte ağaç malzeme endüstrisindeki önemli bir yere sahip olacağı ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Glue Type and Waiting Condition on Mechanical Properties of Finger Joint. In this study, in order to investigate the effect of glue type and waiting condition on mechanical properties at finger joint, the examples of finger joint were produced by using PVA and PVAc-D4 glues and some kinds of tree of Oak (Querous robur L), Beech (Fagus orientalis L), Şapelle (Entodopragma cylindricum ); The tests and applied standards on the specimens were given below: EXPERIMENT STANDARD 1- Bending Strength 2- Modulus of Elasticity in Bending 3- Tensile Strentgh Parallel to Grain 4- Compression Strength Parallel to Grain 5-Dynamic Bending Strength TS TS 2474 2478 ASTMD 3110-72 TS TS 2595 2477 The samples of finger joint produced by using different glues were waited at two different conditions: 1- Conditioning at 20±2 °C temperature and 65+5 % relative humidity. 2- Firstly, soaking in water at 20° C for 24 hours, then conditioning at 20±2 °C temperature and 65+5 % relative humidity.In the timber industry, wastes that are not used and different branched samples of tree, which has low value, are taken two away. The reamining approriate pieces are finger joint together by different glues, with the help of the finger joint the massive materials of various width and length are obtained. If the glue used in finger joint is chosen in accordance with field of use finger Joint, materials can show the same similar strength properties as solid wood material. At the end of this study, it was found that there are no effects of glue type and waiting condition on the strength properties of finger joint materials. Tensile strength was affected much by enviromental condition, whereas bending strength and moduls of elasticity in bending were affected to a great degree by the type of tree. The test results are given below. Conditioning at 20±2 °C temperature and 65±5 % relative humidity Soaking in water at 20° C for 24 hours then conditioning at 20±2 °C temprature and 65±5 % relative humudity. Finger joints are more economical, esthetics and more stable than solid wood material. In the future it is expected that finger joints will have a great importance in wood material industry by the use of new technology.