AM60 ve AZ61 magnezyum alaşımlarının soğuma hızına bağlı mekanik ve mikroyapı özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and microstuructural properties of AM60 and AZ61 magnesium alloys depending on cooling rate
  1. Tez No: 284271
  2. Yazar: ÖZCAN BÜYÜKGENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma da AZ61 ve AM60 serisi magnezyum alaşımlarının mikroyapı ve mekanik özelliklerini geliştirmek için alaşımlara %0.5 oranlarında kalay (Sn) ve kurşun (Pb) elementleri ilave edilmiştir.AZ61 ve AM60 serisi alaşımlar dört farklı soğuma hızına sahip kademeli kalıba dökülmüştür.Sonuçlar; AZ61 ve AM60 alaşımlarının tane boyutu soğuma hızının artmasıyla inceldiğini ve bu fazların ince lameler ötektik olarak şekillendiğini göstermiştir. Bu değişikliklere paralel olarak alaşımların çekme, akma ve % uzama oranları artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, surface active (Sn and Pb) elements were added to AZ61 and AM60 magnesium allays in the ratio of 0.5 wt. % in order to improve its mechanical and microstructural properties. AZ61 and AM60 serious alloys were cast in a multi-step permanent mold casting with four different cooling rates.The results showed that grain sizes of A261 and AM60 serious allays were refined and thinner lamellar eutectic phase was formed at higher cooling rate. It was also observed that these changes in the microstructures led to improvements in yield strength, tensile strength and % elengotion.