Farklı soğuma hızları ve alaşım elementlerinin az91 magnezyum alaşımının mikroyapı ve mekanik özelliklerine etkisi
Different cooling rate and alloy elements of az91 effect of microstructure and mechanical properties magnezyum alloys
- Tez No: 284272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS TÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, AZ91 serisi ileri teknoloji magnezyum alaşımlarının mikroyapı ve mekanik özelliklerine Si, Pb, Sr, TiB, ilavelerinin ve farklı soğuma hızlarının etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla alaşımlar; dört farklı katılaşma hızı veren kademeli dökme demir kalıba dökülmüştür. Ayrıca her bir parametre için alaşımlara ağırlıkça % 0.5 oranlarında Si, Pb, Sr, TiB, elementleri ilave edilmiş ve soğuma hızlarının değişimi gözlenmiştir.Sonuçlarda, AZ91 Magnezyum alaşımında soğuma hızı arttıkça çekme dayanımının ve sertliğinin arttığı Si, Pb, Sr, TiB ilavesi ile birlikte bu artışın yükseldiği gözlenmiştir. Ayrıca soğuma hızına bağlı olarak tanelerin inceldiği ve Mg17Al12 fazının modifiye edilebildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of Si, Pb, Sr, TiB additions and different cooling rates on microstructure and mechanical properties of AZ91 magnesium alloys have been investigated.For this aim; alloys have been poured to the gradual cast iron mold that gives four different solidification rates. Moreover; each parameter, Si, Pb, Sr, TiB, elements in the rotro of 0.5 wt. % have been added to the alloys and the changes in the cooling rates have been observed.Results showed that tensile strength and hardness increased as cooling rates increased, and these rising improved with Si, Pb, Sr, TiB additions have been observed. Additionally, finer grains and modified of Mg17Al12 phase depending on cooling rate have been observed.