Magnezyum alaşımlarının nokta direnç kaynaklı bağlantılarının mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical properties of the resistance spot welded jounction's of the magnesium alloy
  1. Tez No: 284273
  2. Yazar: POLAT USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Mg alaşımlarının nokta direnç kaynaklı birleştirmelerinin mekanik özellikleri incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda AZ31 kalite Mg alaşımı sac kullanılmıştır. Nokta direnç kaynak (NDK) işlemleri sabit elektrot basıncı, farklı kaynak süresi ve kaynak akımı şartlarında uygulanmıştır. NDK birleştirme (NDKB) numuneleri metalografik olarak optik ve SEM ile incelenmiş ve çekme makaslama deneyi ve mikrosertlik ölçümü gibi mekanik testlere tabi tutulmuşlardır. Sonuçlar, düğme merkezinde mikroyapının kabalaştığını ve morfolojinin değiştiğini göstermektedir. EDX analizleri kaynak merkezinde esas metale göre az da olsa kimyasal bir farklılık göstermiştir. Kaynak bölgesinde belirgin bir sertlik değişimi gözlenmemiştir. Kaynak akımı ve kaynak zamanının artmasına bağlı olarak çekme makaslama dayanımı ve yer değiştirme miktarı da artmaktadır. En yüksek dayanım ve yer değiştirme miktarı en yüksek kaynak akımı ve kaynak zamanı şartlarında elde edilmiştir. Ayrıca, çekme makaslama deneyi sonucunda koparılan numunelerde kırılma davranışı da değerlendirilmiştir. Kırık yüzeyler SEM ile de incelenmiştir. Bu kırık yüzeylerde esas olarak iki tip kırılma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical properties of the spot welded joints of Mg alloys. AZ31 quality Mg alloy sheet was used in the experimental study. Spot welding was conducted at constant electrode pressure, different welding period and welding current conditions. Spot welding joint samples were investigated metallographically by optical and SEM graphs and they are exposed to mechanical tests such as tensile shear test and microhardness measurement. The results showed that the microstructure coarsens and the morphology changes at the nugget center. EDX analyses showed some chemical differences from the base metal at the nugget center. There wasn?t observed any significant change of hardness at the welding region. As the welding current and welding period increase, tensile shear strength and strain increase. The highest strength and strain were obtained at the highest welding current and current periods. These results shows that the parameters used in the study are accurate. Besides, the fracture behavior of the fractured samples at the end of tensile shear tests was also evaluated. Basically two types of fracture were observed. Fractured surfaces were also examined by SEM.