Novel nanocomposite coatings of nanoparticles
Yenilikçi nanoparçacık içeren nanokompozit kaplamalar
- Tez No: 284297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ VOLKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Nanoparçacıklar katılarak oluşturulan nanokompozit ince filmler, katkıların tip ve boyutlarına ve ayrıca yüzey morfolojisine bağlı olarak çok fonksiyonlu yüzeylerin oluşturulmasını sağlar. Çok fonksiyonluluk; fotokataliz, su iticilik, çizilme dayanımı, antibakteriyellik gibi özelliklerin aynı anda bir yüzeyde bulunmasıdır. Bu tez çalışmasında; ışık veren diyot (LED) ve benzeri fotonik cihazlar için, kontrol edilebilir kırılma indeksine ve ek fonksiyon potansiyeline sahip olan yeni bir kaplama malzemesi önerilmiş ve gösterilmiştir. Bu ayarlanabilir kırılma indeksine sahip olan nanokompozit kaplamayı tasarlamak ve uygulamak için çeşitli çaplara sahip olan TiO2 nanoparçacıklar seçildi. TiO2 parçacıklar göreceli olarak yüksek olan kırılma indeksleri sebebi ile seçildiler. Nanoparçacıklar sentez esnasında kaplama malzememiz olan sol-jel meskenin içine yerleştirildi. Ek olarak, çeşitli polimer oluşturucular kullanılarak sentez esnasında su iticilik, çizilme dayanımı gibi fonksiyonlar bu kaplama malzemelerine kazandırıldı. Hazırlanan kaplama malzemelerinin özellikleri, atomik kuvvet mikroskobu, refraktometre, temas açısı ölçer ve tarama elektron mikroskobu ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Incorporating nanoparticles into nanocomposite thin-films enables coatings with multi-functionality depending on the particle type and size, and the film morphology. These multiple functions may include, for example, combinations of photocatalysis, hydrophobicity, scratch resistance, and antibacterial property. Here we proposed and demonstrated a new encapsulation nanocomposite with controllable refractive index and potentially additional functional properties for coating photonic devices, for instance, light-emitting diodes (LEDs). To design and implement this nanocomposite coating with tunable refractive index, we employed TiO2 nanoparticles of various diameters because of their relatively high refractive index. We embedded these nanoparticles in our encapsulation sol-gel material during synthesis. In addition, we incorporated several polymer-forming chemicals during synthesis to control additional functions such as hydrophobicity and scratch resistance. We used characterization tools of atomic force microscopy, refractometry, contact angle measurement, and scanning electron microscopy to study material properties.