Bazı bileşiklerin emülsiyon, lipozom ve radikal ortamındaki antioksidan davranışlarının incelenmesi
Examination of antioxidant behaviors of some compounds in emulsions, liposome and radical medium
  1. Tez No: 284307
  2. Yazar: LOKMAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada 10 adet bileşiğin, lipozom ve emülsiyon sistemlerinde antioksidan davranışları araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan maddeler; Quercetin, BHT (Butylated hydroxyanisole), N-Propyl Gallate, Flavone, Naringin, Hesperidin, Rutin trihydrate, Gallik asit, Vanillin ve C vitaminidir.İlk aşamada maddelerin, linoleik asit emülsiyonu sistemindeki lipit peroksidasyonu inhibisyon etkileri incelenmiştir. Bu sistemde; quercetin, n-propyl gallat ve BHT'nin diğerlerinden daha etkili antioksidan oldukları görülmüştür.İkinci aşamada, maddelerin lesitin lipozom sistemindeki lipit peroksidasyonu inhibisyon etkileri incelenmiştir. Bu sistemde de; quercetin, n-propyl gallat ve BHT'nin diğerlerinden daha etkili antioksidan oldukları görülmüştür.En son aşamada ise her bir maddenin DPPH (2,2-Diphenyl-1-pcrylhydrazin) radikal süpürücü etkisi belirlendi. Bu maddelerin hepsinin değişik seviyelerde radikal süpürücü etkiye sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant behaviours of ten compounds in the liposome and emulsion systems were investigated. The compounds used in the study are quercetin and BHT (Butylated hydroxyanisole), n-propyl gallate, flavone, naringin, hesperidin, rutine trihydrate, gallic acid, vanillin and vitamin C.Firstly, lipid peroxidation inhibitory effects of the compounds were examined in linoleic acid emulsion system. In this system, it was observed that quercetin, n-propyl gallate and BHT were more effective antioxidant than that of the others.Secondly, lipid peroxidation inhibitory effects of the compounds were examined in lecithin liposome system. In this system, it was observed that quercetin, n-propyl gallate and BHT were more effective antioxidant than that of the others, too.Finally, DPPH (2, 2-diphenyl-1-pcrylhydrazin) radical scavenging effects of the compounds were determined. It was detected that all compounds have a variety of radical scavenging activity.