İnorganik fosfat çözücü bazı bakterilerin nohut bitkisinin (Cicer arietinum L.) büyüme ve gelişimi üzerine etkisi
Effect on development and growth of chickpea (Cicer arietinum L.) of some bacteria which solves inorganic phosphate
  1. Tez No: 284339
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN ÇÖĞENDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURİ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Erzurum ve yakın çevresinde farklı özellikteki habitatlardan başta yabani nohut ve mercimek olmak üzere çeşitli baklagil bitkilerinin rizosfer toprakları ve kök bölgelerinden 184 adet bakteri izolasyonu yapıldı. Bu bakteriler saflaştırıldıktan sonra seçici besiyerleri kullanılarak trikalsiyum fosfatı (TCP) çözebilme yetenekleri, kalitatif ve kantitatif olarak test edildi. Bakterilerden 32'sinin inorganik fosfat çözme özelliklerinin olduğu, 5 izolatın da iyi düzeyde TCP çözdükleri belirlendi. IPB 4, IPB 8, IPB 25, IPB 26, ve IPB 72 olarak kodlanan bu izolatlar bazı sitolojik ve biyokimyasal özelliklerinin yanı sıra, VITEK cihazı verilerine göre; Aeromonas hydrophila, Enterobacter cloacae, Pantoea sp., Pseudomonas aeruginosa ve Sphingomonas paucimobilis olarak tanımlandılar. Daha sonra bu izolatların her birisinin sıvı kültürleri hazırlandı. Yüzey sterilizasyonu yapıldıktan sonra çimlenme aşamasına getirilen nohut (Cicer arietinum) tohumları, bakteri süspansiyonları ile aşılandı. Kontrol gruplarıyla birlikte steril kum ihtiva eden saksılara ekilen bitkilerin, 12 günlük bakımdan sonra hasadı yapılarak büyüme ve gelişme parametreleri (Yaş ve kuru ağırlık, kök-gövde uzunlukları, protein ve şeker miktarı, mineral tayini vb.) ölçüldü. Araştırma sonuçları; bakteri aşılanmış nohut tohumlarının, kontrol grubuna göre farklı parametreler bakımından ortalama %30-70 daha iyi büyüme ve gelişme sonuçları olduğunu gösterdi. Büyüme ve gelişime üzerine en etkili izolatın Pseudomonas aeruginosa olduğu, bunu sırasıyla Aeromonas hydrophila, Enterobacter cloacae, Pantoea sp., ve Sphingomonas paucimobilis türlerinin izlediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the present study, totally 184 bacterial strains, were isolated from root zone and rhizosphere soil of various leguminous plants firstly including wild chickpea and lentil, from habitats which have different characteristics in Erzurum and its surrounding. After These bacteria were purified, their solubilization ability of three calcium phosphate (TCP) tested qualitatively and quantitatively by using selective media. Although 32 isolates were capable of solubilizing the TCP, 5 of 32 showed maximum percent solubilization when compared to other isolatesOn the basis of some cytological and biochemical characteristics and the according of VITEK data; strains, IPB 4, IPB 8, IPB 25, IPB 26, and IPB 72 could be identified as Aeromonas hydrophila, Enterobacter cloacae, Pantoea sp., Pseudomonas aeruginosa and Sphingomonas paucimobilis, respectively. After this, each of isolations submerged culture were prepared. These bacteria were contaminated to chickpea (Cicer arietinum) seeds in liquid culture media after surface sterilization. These seeds with control groups were planted to pots with sterile sand. After 12 days raising the effects of these bacteria on growth and development of chickpea were researched comparatively. The results of research showed that; inoculating chickpea seeds with bacteria are better than controls, according to different development and growth parameters totally %30-70. Pseudomonas aeruginosa was the most efficient strain on the development and growth of chickpea and the others strains; Aeromonas hydrophila, Enterobacter cloacae, Pantoea sp., and Sphingomonas paucimobilis followed this one respectively.