Türkiye'deki kentsel atıksu arıtma tesisleri envanteri
Inventory of urban wastewater treatment plants in Turkey
  1. Tez No: 284342
  2. Yazar: FERHAT TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM KOCADAĞISTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bilindiği üzere çevre kirliliği ve küresel ısınma ülkemizin ve dünyanın en büyük sorunlarından birdir. Çevre felaketleri sonucu dünyanın tüm doğal dengesi bozulma tehlikesiyle karşı karşıyadır.Bu çalışmada öncelikli olarak su, atıksu ve kentsel nitelikli atıksuların ayrıntılı bir biçimde tanımları yapılmıştır. Türkiye'de mevcut yaklaşık 3000 dolayında yerleşim yeri incelenmiş ve bu yerleşim yerlerinde mevcut kentsel ve evsel atıksu arıtma tesislerine ilişkin inşaat ve işletmeye alma tarihleri, proses, tesis kapasitesi, tesisin hizmet ettiği nüfus gibi bilgiler değerlendirilerek Türkiye'deki kentsel atıksu arıtma tesislerinin envanteri çıkarılmıştır. Buna göre atıksu arıtma tesislerinin genellikle batı bölgelerde yoğunlaştığı gözlenmiş, nüfusun %56'sının yaşadığı büyükşehir belediyeleri sınırları içerisinde toplam 87 adet kentsel/evsel atıksu arıtma tesisinin mevcut olduğu belirlenmiştir. Bunun dışında kalan 65 ilin 20'sinde hiç arıtma tesisi bulunmamakta, 45 ilde ise 113 adet atıksu arıtma tesisi işletilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is a common fact that the environmental pollution and global warming became one of the substantial issues of our country and world. Natural equilibrium of the world encountered with the danger of total impairment by environmental disasters.In this study, detailed descriptions of water, wastewater and municipal wastewater have been made. Almost 3000 municipal and domestic wastewater treatment plants in Turkey were evaluated and the inventory of municipal wastewater treatment was prepared according to the data which were acquired from the constructions, start-up dates, processes, capacities and serving population of the plants. According to the results, it was observed that the wastewater treatment plants were commonly placed in the eastern region of Turkey and 87 municipal and domestic wastewater treatment plants were established in the metropolitan municipalities where the 56% of the total population of Turkey lives. While there were no treatment plants in 20 cities of the existing 65, 113 wastewater treatment plants were operated in 45 cities.