Adsorpsiyon ve biyosorpsiyon yöntemiyle fenol giderimi
Removal of phenol by biosorption and adsorption
- Tez No: 284345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalı?mada adsorpsiyon ve biyosorpsiyon yöntemleriyle, sentetik olarak hazırlanmı? fenol içeren atıksuların arıtımı ayrıntılı olarak incelenmi?tir. Adsorbent olarak saf montmorillonit kili ve CTAB (Cetyl trimetil amonyum bromür) ile modifiye edilmi? montmorillonit kili, biyosorbent olarak ta çay posası ile CTAB ile modifiye edilmi? çay posası kullanılmı?tır. Bunların fenol giderimi mukayeseli olarak ortaya koyulmu?tur.
Özet (Çeviri)
In this study, treatment of waste water which was prepared synthetically and includes phenol with adsorption and biosorption techniques was investigated.As an adsorbent raw montmorillonite clay and CTAB modified montmorillonite clay, as a biosorbent tea pulp and CTAB modified tea pulp were used. These?s adsorption of phenol efficiencies were presented comparatively.