Çok amaçlı dinamik bir güç kaynağı tasarımı
A design of dynamic power supply for multi-purposes
- Tez No: 284346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKSAL ERENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada gerilim mod ve akım mod kontrol yöntemlerinin kullanıldığı çok amaçlı dinamik bir anahtarlamalı güç kaynağı tasarlanmıştır. Öncelikle anahtarlamalı güç kaynağının yapısını oluşturan her kısım teker teker ayrık olarak incelenmiştir. Gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilecek olan anahtarlamalı güç kaynağının yapısını oluşturan azaltan (buck) tip dönüştürücünün hesaplamaları yapılmış ve tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan azaltan tip dönüştürücü için deneyler yapılmış ve deneysel sonuçlar elde edilmiştir. Daha sonra anahtarlamalı güç kaynağının kontrol şemasının tasarımı için ilk adım olan üç terminalli kapalı çevrim PWM tabanlı anahtarlama entegresi seçilmiştir. Kontrol şemasının tasarımındaki ikinci adım olarak transformatör tasarımı gerçekleştirilmiştir. Entegre seçimi ve transformatör tasarımından sonra gerilim mod ve akım mod kontrol için tüm devrenin çevre birim ve elemanlarının tasarımı yapılmış performans analizlerinde bir ölçüt olması amacıyla, saf rezistif, hem rezistif hem endüktif yük durumları için yükleme deneyleri yapılarak sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar hem grafik hem de tablo biçimlerinde verilmiştir. Dinamik yapı olarak da tasarlanan tüm devreler birleştirilerek istenildiğinde gerilim mod kontrolün uygulandığı istenildiğinde akım mod kontrolün uygulandığı bir düzenek oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research a dynamic switched power supply, in which control methods such as voltage mode and current mode were utilized, was designed. First of all, every single part which composes the structure of the switched power supply was analyzed separately one by one. The calculations of the buck style converter that composes the structure of switched power supply which would be actualized in real time have been performed and designed. Experiments on the buck style converter which was designed were performed and experimental results were achieved. And then a trio-diode, closed cycled, PWM based switched integration which was the first base for the design of control diagram of the switched power supply was chosen. The design of transformer as the second base of the design of control diagram was actualized. After choosing the integration and designing transformer, the components and units of perimeter of the whole cycle to check voltage mode and current mode were designed. For the purpose of being a criteria in the analysis of performance results were achieved by performing the charging experiments for the conditions of pure resistive, both resistive and inductive charge. These achieved results were shown both in charted and tabled ways. A mechanism was designed in which either the control of voltage mode or current mode was applied on demand by combining the whole cycles which were also designed as dynamic structures.