NaI(Tl) dedektörü ile bazı vitaminlerin kütle soğurma katsayılarının incelenmesi
Investigation of mass absorption coefficients of some vitamins by NaI(Tl) detector
- Tez No: 284361
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, biolojik numuneler üzerine radyasyon etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla bir NaI(Tl) dedektörü kullanılarak Vitamin A, Vitamin B2, Vitamin B3, Vitamin B5, Vitamin B6, Vitamin B9, Vitamin C, Vitamin D, Vitamin E, Vitamin K ve Vitamin P'nin kütle soğurma kat sayısı ve radyasyon geçirgenliği 241Am, 133Ba ve 137Cs radyoaktif kaynaklarda 59,537 keV, 80,977 keV ve 661,661 keV foton enerjisi için deneysel olarak ölçülmüştür. Bu vitaminler için kütle soğurma katsayıları teorik olarak hesaplanarak deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlardan vitaminlerin kütle soğurma katsayılarının enerji ile değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this, study the effect of radiation on biological specimens is investigated. For this purpose, a NaI(Tl) detector is used to meassure the radiation permeabilities and mass absorption coefficients of the 59.537 keV, 80.977 keV and 661.661 keV photon of 241Am, 133Ba and 137Cs radioactive sources for the Vitamin A, Vitamin B2, Vitamin B3, Vitamin B5, Vitamin B6, Vitamin B9, Vitamin C, Vitamin D, Vitamin E, Vitamin K and Vitamin P. The mass absorption coefficients of these vitamins theoretically calculated and compared with experimental results. It is found out that the mass absorption coefficients of the vitamins are depend on the photon energy.