Borlu aktif belit çimentoların SEM ve XRD ile analizi
The SEM and XRD analysis of concretes produced with boron active belite cement
- Tez No: 284376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR CÜNEYT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada Borlu Aktif Belit Çimentolu betonun CEM I 42,5, CEM II 32,5 olmak üzere üç farklı tipte çimento kullanarak aynı granülometrilere sahip agregalarla betonlar üretilmiştir.Üretilen üç farklı tipteki beton karışımların basınç dayanımları ve bu dayanımın yüksek sıcaklıktaki değişimi çimento tipine bağlı olarak elde edilmiştir. Ayrıca mikroyapıdaki değişim SEM ve XRD yöntemleriyle ele alınırken birim ağırlık,ultrases ve Schmidt çekici ile üretilen betonların farklı davranışları ele alınmıştır.200-400-600C olarak belirlenen yüksek ısı değerleri eşliğinde iç yapıda meydana gelen değişim irdelenmiştir.Böylece betonun iç yapısındaki mevcut bilgilerin ışığında ülkemize özgü olarak literatürde yerini alan BAB Çimentosunun beton iç yapısına olan etkisi ilk defa bu çalışmada ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the physical properties of the concretes that include boron modified active belite (BAB), CEM I 42,5 and CEM II 32,5 cements. The investigated properties of the concretes include pressure resistance, ultrasonic speed, and Schmidt hammer tests after burning the samples 200-400-600°C degree to measure fire resistance. Also unit weights of the cements were recorded after burning. This investigation was comparatively done with control group. The samples collected after fire resistance tests were further investigated with scanning electron microscobe (SEM) and XRD (X-Ray diffraction). The microstructures of the concretes were investigated with SEM and, the chemical compositions of the cements were analyzed using XRD.