Kendiliğinden yerleşen betonlara çimento tipi ve atmosferik buhar kürü çevrimlerinin etkisi
The effect of cement type and the atmospheric steam curing cycles on the properties of variable types self compacting concrete
- Tez No: 284377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR CÜNEYT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Buhar kürü teknolojisinin bir sonucu olarak, prefabrikasyon teknolojisinde hızlı kür tekniklerinin bir etkili yolu olarak kendiliğinden yerleşen betonların çeşitli tiplerinin mekanik özelliklerine atmosferik buhar kürünün etkisi araştırıldı. Hafif betonların ve kendiliğinden yerleşen betonların özelliklerinin birleştirilmesi ile dayanım ve dayanıklılığı yüksek, işlenebilirliği ve uygulaması kolay hafif betonların üretilmesi çok önemli mühendislik uygulama sentezini teşkil etmektedir. İki farklı çimento tipi (CEM I 42,5 ve CEM II 32,5) ve üç farklı agrega (normal, perlit ve pomza) üç farklı buhar kürünü içeren çalışmanın parametreleridir. Üretilen beton numuneler üzerinde basınç ve eğilme dayanımının yanısıra yarmada çekme dayanımlarıda test edildi. Taze ve sertleşmiş betonların birim ağırlık, boyut ölçümleri ve ultrasonik hız değerleri 108 numunenin tamamı üzerinde gözlemlendi. Betonların dozajı 400 kg/m3 ve Schmidt çekiç değerleri araştırmada gözlemlenen diğer bir parametrelerdir. Üç farklı sıcaklıkta buhar kürü çevrimi (650C, 700C ve 750C) yaklaşık 36 saat olarak uygulanmıştır. Bu buhar kür çevrimi ön tasarım testleri ve literatüre göre dizayn edilmiştir.Sonuç olarak, buhar kürü yöntemi üzerine çimento tipi ve agrega etkisi gözlenmiştir. Kendiliğinden yerleşen pomza agregalı betonların genleşme özelliğinin atmosferik buhar kürüyle ortaya çıktığı görülmüştür. Dayanım değerleri üzerinde CEM II 32,5'in olumsuz etkisi ve kür sıcaklığının artmasıyla hafif pomza betonlarının basınç dayanımlarının azalması test sonuçlarının diğer çarpıcı sonucu olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the steam curing technology, an effective way of fast curing technique in prefabrication technology; the effect of atmospheric steam curing on the mechanical properties of variable types of self-compacting concretes; the combination of the properties of (semlightweight-self compacting concrete is an important engineering approaching with the particular consideration of the getting production of workable and lightweight concrete which are easy to apply, are observed. The cement type (CEM I 42,5 and CEM II 32,5) and three types of aggregates (normal, pumice and raw perlite) were the parameters of the study including three types of steam curing cycle. The manufactured concrete samples were not only tested for compressive strength and bending, but also for splitting tensile strength. The fresh and hardened unit weight, dimension check and ultrasonic velocity observations were also obtained for whole of the 108 concrete samples. The dosages of the samples were 400 kg/m3 and the Schmidt values were another obtained property of the research. The three steam curing cycles were about 36 hours for 65, 70 and 75 0C. These steam curing cycles were designed according to pre-design tests and literature.As a result, the cement type and aggregate effect on the steam curing regimes were obtained. The expanding property of self-compacting pumice aggregate concrete was one of the striking for the atmospheric steam curing. The decrease in the compressive strength of lightweight pumice concretes by the curing temperature rise and the negative effect of CEM II 32,5 on the strength values were the other striking results of the tests.