Laser ile ışınlamada ısı iletim denkleminin üstel yüzey fonksiyonu halinde nümerik çözümü
- Tez No: 28438
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMET MARŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
-II - ÖZET Bu çalışmada, yarı sonsuz homojen silindirik bir cisim üzerinde bir noktaya uygulanan laser ışını ile ısı iletkenliğinin sıcaklıkla değişimi, ışınlamanın uygulandığı süre içerisinde sıcaklık dağılımları ve ışınlanmanın sona ermesinden sonra oluşan soğuma problemi dikkate alındı. Konu ile ilgili literatür incelendiğinde yüzey sıcaklığının eksponansiyel bir yüzey fonksiyonu ile ifade edilerek yapılan bir çalışma olmadığı saptanmıştır. Bu çalışmada böyle bir eksponansiyel yüzey fonksiyonu alınmış ve ısı iletim denklemi üç nokta sonlu farklar yöntemi ile çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar literatürdeki deneysel sonuçlar ile karşılaştırılmış ve uyumluluğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
-III- SUMMARY In this study, on a semi infinite homogeneous cylindrie body, the change of laser ray, heat dissociation during the application period of radiation and cooling problem after the ending of radiation were taken into consideration. When the related literature was etamined it was determined that surface heat was not a study that was done having defined by exponential function. In this study such an exponential surface function was taken and the heat conduction equation was solved with the method three points finite differences. The results obtainnd were compared with the experimental results in the literature and their comformity was examined.