Alt monifoldlarda değme
  1. Tez No: 28437
  2. Yazar: BEKTAŞ TOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ALT MANÎFOLDLARDA DE?ME Bektaş TOLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Arif SABUNCUO?LU 1993, Sayfa: 51 Jüri: Prof. Dr. Arif SABUNCUO?LU Prof. Dr. H. Hilmi HACISALİHO?LU Prof. Dr. Ertugrul ÖZDAMAR Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, lif demeti, asal lif demeti, ilişik lif demeti tanımlanmış ve bunlara ilişkin bazı temel kavramların tanımlan ve bazı teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, Grassmann manifoldu tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde, Grassmann ilişik lif demeti ve yüksek mertebeden Grassmann demetleri açıklanmıştır. Daha sonra, alt manifoldlarm yüksek mertebeden değmesi tanımlanmış ve bazı uygulamalar verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Lif demeti, Asal lif demeti, İlişik lif demeti, Grassmann demeti, Değme.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis HIGHER ORDER CONTACT OF SUBMANIFOLDS Bektaş TOLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Arif SABUNCUO?LU 1993, Page: 51 Jury: Prof. Dr. Arif SABUNCUO?LU Prof. Dr. H. Hilmi HACISALİHO?LU Prof. Dr. Ertuğrul ÖZDAMAR This thesis consists of three chapters. In the first chapter, the fibre bundle, the principal fibre bundle and the associated fibre bundle are defined. The definitions of some basic conceptions and some theorems which are related to these subjects are given. In the second chapter, the Grassmann manifolds are defined. In the third chapter, the Grassmann associated fibre bundle and the Grassmann bundles in higher order are explained. Then, the contact of submanifolds in higher order is defined. Finally, some applications of its are given. KEY WORDS: Fibre bundle, Principal fibre bundle, Associated fibre bundle, Grassmann bundle, Contact.