Meyve sineğinde (Drosophila melanogaster) çeşitli anestezik ajanların ömür uzunluğu, fertilite ve oksidatif stres üzerine etkileri
The effects of various anesthetic agents on longevity, fertility and oxidative stress in fruit fly (Drosophila melanogaster)
  1. Tez No: 284396
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, özellikle lokal anestezide sıklıkla kullanılan lidokain ve bupivakainin Drosophila melanogaster'de ömür uzunluğu, fertilite ve oksidatif stres üzerine olası etkileşimlerini araştırmaktır. Daha önceki çalışmalarda lokal anestezik maddeler Drosophila melanogaster'de çok az kullanılmıştır. Bu amaçla 72 saatlik larvalara lokal anestezik maddelerin farklı dozları (%0,0625, %0,125, %0,25 ve %0,5) uygulandı. Kontrol ve deney gruplarından elde edilen veriler, bu maddelere maruz kalan larvalardan oluşan ergin sineklerin ömür uzunluğu ve fertilitelerinde değişikliklerin olduğunu gösterdi. Ayrıca oksidatif stresi belirlemek amacıyla biyokimyasal parametreler incelendi.Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar lidokain ve bupivakain uygulamalarının dişi bireylerde ömür uzunluğunu kontrole göre doz artışına paralel olarak arttırdığını; fakat erkek bireylerde ise genelde ömür uzunluğunu azalttığını (BUPİ IV hariç) ortaya çıkarmıştır. Dişi bireylerin glutatyon redüktaz aktivitesi için elde edilen sonuçlar ömür uzunluğu ile ilgili deneylerden elde edilen bulguları destekler niteliktedir. Bu iki lokal anestezik maddenin karışımı ise ortalama ömür uzunluğu, maksimum ortalama ömür uzunluğu ve glutatyon redüktaz enzim aktivitesi üzerine olumsuz etki yapmıştır. LİDO II ve BUPİ III hariç incelenen lokal anestezik ajanların fertilite üzerine etkisi genelde olumsuz olmuştur.Bu çalışmada lidokain ve bupivakain tek başına kullanıldığında özellikle dişi bireylerde glutatyon redüktaz enzimi üzerinde zayıf aktivatör olarak davranarak ömür uzunluğunu arttırmış; ancak fertilite üzerinde önemli değişikliklere neden olmamıştır. Ayrıca bu iki lokal anestezik maddenin karışımı enzim üzerinde inhibisyonun yanısıra ömür uzunluğu üzerinde negatif etki yapmıştır.
Özet (Çeviri)
The scope of this study was to investigate the possible effect of lidocaine and bupivacaine, which are often used especially local anesthesia on longevity, fertility and oxidative stress in Drosophila melanogaster. In previous studies, local anesthetic agents were used very little in Drosophila melanogaster. For this purpose, different doses of the local anesthetic agents (0,0625%, 0,125%, 0,25% and 0,5%) were applied to 72-hour larvae. The data obtained from control and test groups showed that there were changes in the longevity and fertility of adults flies which grew from larvaes to exposed to these agents. In order to determine oxidative stress biochemical parameters were investigated.The present results elucidated that although lidocaine and bupivacaine applications increased life span in parallel with an increase in dose in female individuals compared to control, they generally reduced the life span in male individuals (except for BUPİ IV). The results obtained for glutathione reductase activities of female individuals seemed to support the findings obtained from the experiments related with life span. The mixture of these two local anesthetics affected adversaly mean life span (MLS), maximum mean life span (MMLS) and glutathione reductase activity. The effect on fertility of examined local anesthetics was generally negative (except for LIDO II and BUPİ III).In this study, it was determined that when lidocaine and bupivacaine are used alone, they increased longevity by acting as a weak activator on the glutathione reductase enzyme in especially female individuals, but did not cause significant changes in fertility. Whereas, the mixture of these substances caused a negative effect on the longevity as well as inhibition on the enzyme.