KSÜ SKAMER'de şeftali ağaçlarında şeftali latent mozaik viroidi (PLMVd) ve Hop stunt viroid (HSVd) enfeksiyonlarının moleküler tanısı
Molecular detection of peach latent mosaic viroid (PLMVd) and Hop stunt viroid (HSVd) at nut crops research center in Kahramanmaras Sutcu Imam University
- Tez No: 284450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BUZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
2009-2010 yılarında yapılmış olan bu araştırma projesinde bitkisel materyal olarak kullanılan yaprak örnekleri Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Prof. Dr. Nurettin KAŞKA Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Merkezi (SEKAMER)'nde bulunn şeftali koleksiyon parselinde bulunan ağaçların bir yıllık sürgünleriin dört bir yanından alınmıştır. arazideki ağaçlarda genel kuruma, geriye doğru ölüm, meyve veriminde azalma ve meyve yüzeyinde çatlaklar, yapraklarda sarı mozaik lekelenmeler ile damar bantlaşması ve ağaçların büyük çoğunluğunda cadı süpürgesi görünümü vardır. şeftali ağaçlaı vejetasyon döneminde (Temmuz) hastalık belirtisi taşıyan ve taşımayan toplam 204 ağaçtan alınan genç yaprak örnekleri RT-PCR yöntemiyle Şeftali latent mozaik viroid (Peach laent mosaic viroid, PLMVd) ve Şerbetçiotu cüceleşme viroidi (Hop stunt viroid, HSVd) enfeksiyonları için test edilmiştir. testlemelerde 204 ağaçtan sadece 4 tanesinde PLMVd nükleik asidini temsil eden DNA bandı elde edilmiş olup, ağaçlardan alınan örnelerin hiç birinde HSVd nükleik asidini temsil eden DNA bandına rastlanmamıştır. PLMVd enfeksiyonu taşıyan bitki örneklerinde saptanan DNA bandı büyüklüğü 337 bç'dir.
Özet (Çeviri)
Plant materials used in the research done in 2009-2010 were taken from peach and nectarine trees in the collection orchard placed in Prof. Nurettin Kaska Nut tree research center of Kahramanmaras Sutcu Imam University. Leaf samples were collected from total of 204 trees grafted on peach rootstock wit and/or without symptomps throughout vegetation period (july). Nucleic acids isolated from the leaf samples were analysed for the infections of Peach latentn mosaic viroid (PLMVd) and Hop stunt viroid (HSVd)by reverse transcription polymerase chain reaction (RT-PCR). Rbcl gene (partial sequence of ribulose 1,5- bisphos-phate carboxylase chloroplast gene) as positive control and viroid spesific primers werw used for the reactions. four out of total tested trees were found to be infected by PLMVd; however, HSVd was not found in any of the samples. The size of the band was 337 bp according to electrohoretic analyses of the DNA products fro PCR tests with PLMVd cDAs.