Dipkazan kullanımında çeki kuvvetinin azaltılmasına yönelik bir araştırma
A research on the reducing draught force in the use of subsoiler
  1. Tez No: 284449
  2. Yazar: NURİ ORHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN KORUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, dipkazan ile çalışma sırasında gereksinim duyulan traktör çeki gücünün azaltılmasına yönelik alternatif yöntemlerin etkinliğinin belirlenmesidir. Bu amaçla dipkazanın ön kısmına çalışma derinliği dipkazana göre daha az olan iki değişik tipte (bıçak keski ve disk keski) ek donanım takılarak farklı ilerleme hızlarında (yüksek, orta, düşük) çalışma karakteristikleri, güç ve enerji gereksinimleri belirlenmiştir. Çalışmada çeki kuvveti, çeki gücü, yakıt tüketimi, iş başarısı, toprak penetrasyon direnci, toprak nem içeriği, hacimsel kütle, porozite ve boşluk oranları değerleri tespit edilmiş ve yersel değişimleri haritalanmıştır.Yapılan değerlendirmeler sonucunda en düşük ve en yüksek çeki kuvveti değerleri sırası ile titreşimli konumda standart donanımlı dipkazan ve sabit konumda disk keski donanımlı dipkazan kullanımı ile elde edilmiştir. En düşük ve en yüksek çeki gücü değerleri ise sırası ile sabit konumda standart donanımlı dipkazan ve sabit konumda disk keski donanımlı dipkazanın kullanımı ile elde edilmiştir. Uygulamalar içerisinde en fazla yakıt tüketimi sabit konumda disk keski donanımlı dipkazan ile, en düşük yakıt tüketimi ise titreşimli konumda standart donanımlı dipkazanın kullanımı ile gerçekleşmiştir. İş başarısı açısından en etkin uygulamanın sabit konumda disk keski donanımlı dipkazan ile, en düşük uygulamanın ise sabit konumlu bıçak keski donanımlı dipkazan ile gerçekleştiği görülmüştür. Uygulama öncesi ve sonrası yapılan penetrasyon direnci ölçümlerine göre patlatmanın en başarılı yapıldığı uygulamanın titreşimli konumda bıçak keski donanımlı dipkazan ile, en düşük başarının ise sabit konumda disk keski donanımlı dipkazanın ile gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to determine the efficiency of alternative methods for reducing draught - power while working with subsoiler. Two different apparatus (blade and disc coulter) with working depth of less than subsoiler were attached to the front part of subsoiler and working characteristics, power and energy requirements were determined at different forward speed valuse (high, medium, low). In this study, draught force, draught power, fuel consumption, work efficiency, soil penetration resistance, soil moisture content, bulk density, porosity and void ratio were determined and spatial changes were mapped.As a result of the evaluations, the lowest and highest values of draught force were observed when vibrating mode in standard subsoiler equipped and nonvibrating mode in subsoiler equipped with disc coulter were used. The lowest and the highest draught power were seen when the nonvibrating mode standard subsoiler and the subsoiler equipped with disc coulters were used.. In all applications, maximum fuel consumption was recorded in the nonvibrating mode of subsoiler equipped with disc coulter but the lowest fuel consumption was found when vibrating mode standard subsoiler equipped was used in. According to work efficiency, use of nonvibrating mode subsoiler equipped with disc coulter in was the most efficient but use of nonvibrating mode subsoiler equipped with blade coulter had the lowest application efficiency. According to the penetration resistance measurements made before and after subsoiling, the most successful application was use vibrating mode of subsoiler equipped with blade coulter, subsoiler equipped with disc coulter had the lowest subsoiling efficiency at the nonvibrating mode.