İnsan periferal lenfositlerinde factive (gemifloksasin) antibiyotiğinin genotoksik etkileri
Genotoxic effects of factive (gemifloxacin) antibiotic in human peripheral lymphocytes
- Tez No: 284454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KAYRALDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, kinolon grubu bir antibiyotik olan Factive'nin olası genotoksiketkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, Factive'nin dört farklı (80, 160, 320 ve 640 ?g/ml)konsantrasyonuyla 24 ve 48 saat süreyle muamele edilen insan periferal lenfositlerindemitotik indeks (MI), anormal hücre yüzdesi (AH), kromozomal aberasyon (KA/hücre),mikronukleus (MN), mikronukleuslu binukleer hücre (MNBN) ve nükleer bölünmeindeksi (NBI) düzeyi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, SPSS (17.0) paket programıkullanılarak kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Factive'nin farklı dozlarıyla (80, 160,320 ve 640 ?g/ml) ile 24 ve 48 saatlik muamele sonucunda AH, KA, MN ve MNBNdeğerlerinde kontrol grubuna göre gözlenen farklılıklar istatistiksel olarak önemlidüzeyde bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, possible genotoxic effects of Factive antibiotic were investigated. Thelevels of mitotic index (MI), aberrant cells (AH), chromosomal aberrations (CA/cell),micronucleus (MN), binuclear cells with micronucleus (BNMN) and nuclear divisionindex (NDI) were analysed in human peripheral lymphocytes treated with four differentconcentrations (80, 160, 320, 640 ?g/ml) of Factive. Obtained results were comparedwith control by using SPSS (17.0) package programme. In the cells treated withdifferent concentrations (80, 160, 320 ve 640 ?g/ml) of Factive for 24 and 48 hours,observed differences in the levels of AH, CA/cell, MN and BNMN were not found to bestatistically significant (p>0.05). In the cells treated with 160, 320, and 640 ?g/ml ofFactive, there was a significant reduction in mithotic index level. NDI level wassignificantly reduced in the cells treated with 320, and 640 ?g/ml Factive for 48 hours,according to control group. As a result, obtained data indicated the weak cytotoxic effectof Factive rather than genotoxic effect.Key Words : Factive, Genotoxic Risk, Chromosomal Aberrations, Micronucleus.