Serban baraj gölü (Afyonkarahisar)'ndeki tatlısu kefali (Leuciscus cephalus L. 1758)'nin parazit faunası üzerine bir araştırma
An investigation on parasite fauna of chub (Leuciscus cephalus L. 1758) from dam lake Serban (Afyonkarahisar)
- Tez No: 284497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. OĞUZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Zooloji, Biology, Parasitology, Zoology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Şubat 2009 ile Ağustos 2010 tarihleri arasında Serban Baraj Gölü'nden temin edilen 114 Leuciscus cephalus (L., 1758)'un parazitleri üzerinde incelemeler yapılmıştır. Konak balıklarda altı parazit türü tanımlanmıştır. Konak balık bireylerinin solungaç ve yüzgeçlerinde 160 adet Gyrodactylus sp. (%7.9, 17,8±16,4); solungaçlarında 520 adet Dactylogyrus vistuale (%53,5, 8,5±8,3); solungaç, deri ve yüzgeçlerinde 122 adet Argulus foliaceus (%17,5, 6,1±5,1) kaydedilmiştir. Bağırsaklarda ise 76 adet Caryophyllaeus brachycollis (%12,3, 5,3±10,0), 65 adet Biacetabulum appendiculatum (%0,9, 65,0±0) ve 22 adet Bothriocephalus acheilognathi (%7,0, 2,7±3,1) bulunmuştur. Bu türlerden Caryophyllaeus brachycollis Anadolu için, Biacetabulum appendiculatum'da Anadolu'daki L. cephalus'lar için yeni kayıt özelliği taşımaktadır. Bu iki taksona ait paratipik örnekler Londra Doğa Tarihi Müze'sinde kayıt altına alınmıştır (C. brachycollis-NHMUK 2011.3.16.1, B. appendiculatum-NHMUK 2011.3.16.2). Ayrıca her bir parazit türüne ait enfeksiyon yaygınlığı ile ortalama, minimum ve maksimum enfeksiyon yoğunlukları, mevsimlere, balık boy ve eşey gruplarına değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the presences of parasites on 114 Leuciscus cephalus from Serban Dam Lake, Turkey were investigated between February 2009 and August 2010. Six parasite species were identified in the host fishes: 160 Gyrodactylus sp. (%7.9, 17,8±16,4) was found on gills and fins of the host fish specimens; 520 Dactylogyrus vistuale (%53,5, 8,5±8,3) on gills; 122 Argulus foliaceus (%17,5, 6,1±5,1) on gills, fins and skin was recorded. 76 Caryophyllaeus brachycollis (%12,3, 5,3±10,0), 65 Biacetabulum appendiculatum (%0,9, 65,0±0) and 22 Bothriocephalus acheilognathi (%7,0, 2,7±3,1) were found in intestine of the host fishes. Among these species, Caryophyllaeus brachycollis has the feature of being a new record for Anatolia, whereas Biacetabulum appendiculatum is new for L. cephalus in Anatolia. Paratypic samples that belong to these two taxons has been registered in the Natural History Museum in London (C. brachycollis-NHMUK 2011.3.16.1, B. appendiculatum-NHMUK 2011.3.16.2). In addition, minimum-maximum and mean intensity of parasites and infection prevalence were determined using seasonal data, size and sex distribution of the host fish.