Soyaçekim, anne tutumu, anne ruhsal belirtileri ve çocuk ruhsal belirtilerinin kekemeliğe etkisi
  1. Tez No: 2949
  2. Yazar: YEŞİM KESGÜL(SERCAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIFZI ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Çocuk Sağlığı Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
- 64 - ÖZET Bu çalışmada, kekeme çocukların ve annelerin gösterdikleri psiki yatrik belirtilerin ve annelerin çocuk yetiştirme tutumlarının sağlıklı gruplardan farklı olduğu, ayrıca bu bozukluğun ailevi bir yatkınlık gös terdiği varsayımlarından hareket edilmiştir. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı Polikliniği 'ne kekemelik şikayetiyle başvuran ve hekim tarafın dan da görülüp kekemelik tanısı konulan çocuklar incelendi. Belirlenmiş bazı ölçütlere uygun olan 36 çocuk denek gurubunu oluşturdu. Yine 36 ki şiden oluşan kontrol gurubu ise Çapa İlkokulu ve Anasınıfı öğrencilerin den oluşturulmuştur. Temel ölçüt bu çocukların araştırma sırasında ve geçmişte herhangi bir konuşma bozukluklarının olmamasıdır. Denek gurubu nun seçiminde gözönünde tutulan ölçütlerden bazıları kontrol gurubunun seçiminde de geçerlidir. Ayrıca kontrol gurubu, yaş, cinsiyet, anababa eğitimi ve kişi başına düşen aylık gelir düzeyi açılarından denek gurubu na birebir eşlenmiştir. her iki gurup çocuğun annelerine, sosyodemografik veriler, doğum ve erken gelişim öyküsü, akrabalar arasında kekemelik varlığı ve kekeme lik öyküsü verilerini sağlamak amacıyla hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Ayrıca yine her iki guruba“Ruhsal Belirti Tarama Çizelgesi (SCL-90)”,“Çocuk Belirti Değerlendirme ölçeği (ÇBDÖ)”ve“Anababa Tutum ölçeği (PARI)”verilmiştir. Veriler dökülüp istatistik işlemler“SPSS (Statistical Package of Social Sciences)”uygulanarak yapıl-- 65 - mıştır. Sonuçlar şöyle özetlenebilir: (1) Her iki gurupta annelerin ruhsal belirtileri ve çocuk yetiştirme tutumları arasında anlamlı bir fark yoktur, (2) Kekeme ve kekeme olmayan çocukların ruhsal belirtile ri arasında kekeme gurup lehine anlamlı bir fark bulunmuştur, (3) özel likle kekeme gurupta annelerin çocuk yetiştirme tutumları, ruhsal be lirtileri ve çocukların ruhsal belirtileri arasında ilişki bulunmuştur. Kekeme gurubu annelerin çocuk yetiştirme tutumları kendi ruhsal belir tilerinden etkilenmektedir. Annelerin bu tutumları ve ruhsal belirtile ri çocukların kimi ruhsal belirtileriyle anlamlı bir ilişki göstermek tedir. Bu ilişki ağı kekeme olmayan gurupta belirgin olarak daha zayıf bulunmuştur. (4) Kekemelerin akrabaları arasında kekemelik varlığı ve sıklığı diğer guruba oranla ileri derecede anlamlı bir farklılık göster mektedir. Son olarak elde edilen veriler, literatürde bildirilen sonuçlar la karşılaştırılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 66 - SUMMARY This study was designed to test the following hypothesis: the psychiatric symptoms of stuttering children and of their mothers and the child rearing attitudes of the mothers are different from those of the healthy children and of their mothers; and this disturbance has a familial aspect. Our subject and control groups were of 36 children each who had conformed certain.criteria. We have given a half structured interview form, SCL-90, PARI and ÇBDÖ to the mothers of the each group. Our statistical analysis were based on SPSS. We can summarize our findings as following: (1) There is not a significant difference between the psychological symptoms and the child rearing attitudes of the mothers of the two groups. (2) The psychological symptoms of the children show a significant difference in favour of the non-stuttering group. (3) There is a relationship between the psychological symptoms of the children and of their mothers and also of the child rearing attitudes of the mothers, especially in the stuttering group. (4) There is a highly significant frequency of stuttering relatives in the stuttering group than the normal group.