Oksijen difüzyon probleminin yaklaşık bir çözümü
  1. Tez No: 28458
  2. Yazar: FADİME ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Crank ve Gupta tara-Fından modeli enen hareketli sınır problemlerinden“Oksijen Difüzyon”problemini, Chebyshev Serileri yaklaşımı ile çözdük. Birinci bölümde, diferansiyel denklemler için genel bilgiler yanında, serbest ve hareketli sınır değer problemleri tanıtılıp klasik örnekler veri İmiştir. Ayrıca önemli çözüm yöntemleri tanıtılmıştır. ikinci bölümde, biyolojik difüzyon problemleri tanıtılıp. Crank ve Gupta'nın modeli verildi.Ayrıca bu problemin daha önceki nümerik çözümlerinin bir özeti verildi. üçüncü bölümde, chebyshev polinomları hakkında tanıtıcı bilgi verildi. Dördüncü bölümde model problem, Chebyshev Serisi ile çözüm yöntemi verildi. Besinci bölümde nümerik çözümler ve çözümün yorumu incelendi.Daha sonra referanslar ve bilgisayar programı eklendi. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, an example of moving boundary problems; a problem of oxygen diffusion in absorbing tissue, first discussed by Crank and Gupta is solved by the method of Chebyshev Series. In first chapter, some preleminaries on deferential equations and free and moving boundaries are given with an clasical examples. More over.some important method of solutions are introduced. In second chapter» Stefan-type, biological diffusion problem is given in detail and Crank & Gupta model is explained. Also, some of previous important numerical solutions of this model is summarized. In third chapter, the chebyshev series are briefly introduced. In fourth chapter, the model problem is solved by the method of Chebyshev Series. In fifth chapter, numerical results are given and d i scused. Afterwards referances and computer program are added. 44