Tekirdağ bölgesi propolis örneklerinin flavonoid, karboksilik asit ve türevlerinin izolasyon yöntemlerinin geliştirilmesi ve mikroskobik analizi
Developing of isolation methods of flavonoids, carboxylic acids and its derivatives of propolis samples from the region of Tekirdağ and their microscopic analysis
  1. Tez No: 284615
  2. Yazar: ÖMÜR GENÇAY ÇELEMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SALİH, PROF. DR. KADRİYE SORKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 423
Özet
Tekirdağ yöresine ait arılıklardan örnekleme metoduna göre seçilen 92 arılıktan belirlenen kovanlardan propolis örnekleri toplanmıştır.Çalışmanın mikroskobik analiz aşamasında, propolis örneklerinin bitkisel kökenini tespit etmek için, toplanan propolis örneklerinden polen preparatları hazırlanmış ve mikroskop altında incelenmiştir. Örneklerin mikroskobik analizleri sonucunda 37 farklı bitki familyasına ait 53 bitki taksonuna ait polenler genus yada familya düzeyinde teşhis edilmiştir. Mikroskobik analizler sonucunda en çok Asteraceae, Boraginaceae, Brassicaceae, Fabaceae, Salicaceae familyalarına ait bitki taksonlarının polenlerine rastlanılmıştır.Örneklerin kimyasal analizleri iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk aşamasında GC-MS (Gaz Kromatografisi ve Kütle Spektrometresi) ile örneklerin kimyasal içerikleri saptanmıştır. Analizler sonucunda tüm örneklerde en yoğun olarak saptanan bileşik grubu flavanoidler olarak belirlenmiştir. Flavanoidler grubundan olup önemli biyolojik aktivitelere sahip oldukları bilinen krisin, pinosembrin, galangin gibi bileşiklere de sıklıkla rastlanılmıştır.Kimyasal analizlerin ikinci aşamasında ise kuersetin, naringenin, krisin, pinosembrin ve sinamik asit bileşiklerinin HPLC (Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografis) ile izolasyonu gerçekleştirilmiştir. İzole edilen maddeler çok sayıdaki biyolojik aktivitelerinden dolayı ileriki aşamalarda kullanılmak üzere muhafaza edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Propolis samples were collected from 92 beefarms determined by sampling method belong to Tekirdağ.At the microscopic analyses process, to determine the botanical origins of propolis samples, pollen slides ofcollected propolis samples were prepared and investigated by microscope. At the end of the analyses, pollens were identified belong to the 53 plant taxas of 37 different plant families. By microscopic analyses plant taxa pollens were identified belong to the Astreraceae, Boraginaceae, Brassicaceae, Fabaceae and Salicaceae plant families.The chemical analyses of samples were done in two steps. At the first step the chemical compositions of samples were determined by GC-MS (Gas Chromatography and Mass Spectrometry). At the end of the analyses the most found compound in all samples is determined as flavanoid. The compounds of flavonoids that known posseses significant biological activities like chrysin, pinocembrin, galangin were found frequently.At the second step of chemical analyses, the isolation of quercetin, naringenin, chrysin, pinocembrin and cinnamic acid compounds was carried out by HPLC. Owing to many biological activities isolated compounds were conserved to use for further researches.