Çift frekanslı çift kutuplamalı dikdörtgen mikroşerit anten tasarımı ve analizi
The design and analysis of dual frequency dual polarized rectangular microstrip antenna
- Tez No: 284635
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı çift frekanslı ve/veya çift kutuplamalı mikroşerit anten tasarlamak, benzetimini yapmak ve bu anteni üreterek ölçüm sonuçlarını elde etmektir. Kablosuz haberleşme sistemlerinin yayılması geniş bantlı veya çoklu bağımsız bantlı çalışan çok fonksiyonlu antenlere olan talebi artırmaktadır. Bu talep, bir mikroşerit anten tasarlamak için çok fazla çaba sarfedilmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada çift frekanslı dört farklı mikroşerit anten incelenmiştir. Bu antenlerden ilki ortak düzlemli boşluk kuplajlı merkezde kısa devre edilmiş mikroşerit anten, ikincisi eğik açıklık beslemeli yığın mikroşerit anten, üçüncüsü ofset besleme hatlı eğik açıklık kuplajlı yığın mikroşerit anten ve sonuncusu çift frekanslı dairesel kutuplamalı GPS antenidir. Ortak düzlemli boşluk kuplajlı mikroşerit antenin MATLAB ve IE3D programı ile benzetimi yapılmıştır. Ayrıca, üretilen bu antenin geri dönüş kaybı (S11) parametresi ölçülmüştür. Elde edilen benzetim ve ölçüm sonuçları karşılaştırılmıştır. Diğer antenlerin yalnızca IE3D ile yapılan benzetimleri ölçüm sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Kablosuz haberleşme için yeterli empedans bant genişliği ve kazanç sağlayan ofset besleme hatlı eğik açıklık kuplajlı yığın mikroşerit anten özgün olarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to design, simulate, produce and measure a dual frequency and/or dual polarized microstrip antenna. Expansion of wireless communication systems has increased the demand for multi-functional antennas that operate over broad frequency bands or multiple independent bands. This demand has created much effort into the design of a microstrip antenna. In this work, four different types of dual frequency antennas were studied. The first of these antennas is coplanar gap coupled center shorted microstrip antenna, the second is inclined aperture coupled stacked microstrip antenna, the third is offset feed line inclined aperture coupled stacked microstrip antenna and the last one is dual frequency circular polarized GPS antenna. Coplanar gap coupled microstrip antenna was simulated by using MATLAB and IE3D. Also, this antenna was produced and then the return loss (S11) parameter of this antenna was measured. The results of simulation and measurement were compared. The IE3D simulation results were compared with measured results for the other antennas. The offset feedline inclined aperture coupled stacked microstrip antenna that achieves sufficient impedance bandwidth and gain for wireless communication was designed.