Durum buğdayı (Triticum durum L.) çeşitlerinde makarna kalite özellikleri ile polimerik protein içeriği arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between spaghetti quality characteristics and polymeric protein contents of durum wheat (Triticum durum L.) cultivars
- Tez No: 284636
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT KÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Durum buğdayı çeşitlerinin irmik ve makarna kalite özellikleri esas olarak protein miktarı, protein kalitesi/kuvveti ve gluten yapısındaki buğday proteinlerinin dağılımı ile belirlenmektedir. Gluten yapısındaki polimerik glutenin ve monomerik gliadin proteinlerinin birbirlerine oranı ve farklı polimerik glutenin fraksiyonlarının SE-HPLC ile belirlenmesi çeşitler arası makarnalık kalite farklarının incelenmesinde potansiyel bir yöntem olarak görülmektedir. Ayrıca, SE-HPLC' de çok az miktarda örneğe (10 mg) ihtiyaç duyulması nedeniyle, durum buğdayı ıslah çalışmalarında kalitenin belirlenmesinde etkili bir yöntem olabilir. Bu çalışmada, Türkiye'de yetiştirilen 14 durum buğdayı çeşidi kullanılmıştır. Örneklerin irmik/makarna kalite karakteristikleri ile SE-HPLC ile belirlenen protein fraksiyonları arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Semolina and spaghetti quality characteristics of durum wheat cultivars are mainly determined by protein content, protein quality/strength and the distribution of wheat proteins in the gluten structure. Determination of the ratio of polymeric glutenin and monomeric gliadin in the gluten structure and various polymeric glutenin fractions by SE-HPLC is regarded as a potential technique for investigating the spaghetti quality differences between cultivars. Furthermore, as SE-HPLC requires very small amount of sample (10 mg), it can be an effective tool for determining the quality in durum wheat breeding programs. In this study, 14 durum wheat cultivars grown in Turkey were used. The relationships between semolina/spaghetti quality characteristics of the samples and their protein fractions determined by SE-HPLC were investigated.