Karbohidrat temelli doku iskelelerinin tasarlanması ve mezenkimal kök hücre kültüründe kullanılması
Designing of carbohydrate based tissue scaffolds and their use in mesencymal stem cell culture
- Tez No: 284652
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KEVSER ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Doku mühendisliği üç temel etmenden oluşur; bunlar, istenilen hücrelere farklılaşabilen hücreler, bu hücrelere üç boyutlu çevreyi sağlayacak olan biyomalzemeler ve büyüme faktörü veya hücre yapışma peptitleri gibi moleküllerdir. Bu tezin amacı, doku mühendisliğinde kullanılabilecek aljinat bazlı hidrojellerden doku iskelesi tasarlamak ve mezenkimal kök hücrelerin kültüründeki etkinliğini araştırmaktır. Aljinat bazlı jeller aljinat, glukoz ve karboksimetil selüloz kullanılarak oluşturulmuştur. Jeller şişme, dayanıklılık ve yüzey özellikleri açısından incelenmiştir. Seçilen jel örneklerinin insan mezenkimal kök hücreleri ile etkileşimleri ve bu hücrelere olabilecek toksik etkileri açısından incelenmiştir. Bütün sonuçlar varyans analizi ile istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmada aljinat bazlı jellerde glukozun ve karboksimetil selülozun yapıya gözeneklilik ve dayanıklılık kazandırdığı, saptanmıştır. Oluşturulan jellerin hücreler üzerinde toksik etkisi olmadığı ve hücrelerin jellere tutunarak kültür kabındakine göre daha fazla çoğaldığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, geliştirilen aljinat bazlı jellerin mezenkimal kök hücrelerin farklılaştırılmasıyla oluşacak kıkırdak veya diğer dokuların rejenerasyonu için yapılacak çalışmalarda doku iskelesi olarak kullanılmaya uygun olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tissue engineering is a novel approach in tissue and organ regeneration or replacement. Tissue engineering has three components; Cells with potential to differenciate into functional tissues, biomaterials that will provide the three dimentional environment to these cells and bioactive molecules such as growth factors or cell attachment peptides. The aim of this thesis is to design alginate based cell scaffolds in order to be used in tissue engineering and search the effectiveness of these scaffolds in culturing of mesenchymal stem cells. Alginate based gels were produced by using alginate, glucose and carboxymethyl cellulose. The gels were tested for their stability, swelling and surface characteristics. The interactions of the selected gels with mesenchymal cells and their toxicity on these cells were analysed. All of the results were evaluated by variant analysis statistically. It is found that glucose and carboxymethyl cellulose increased the porosity and stability of the alginate jel . The gels had no toxic effect on cells and the cell attachment and proliferation was improved as compared to the culture plate alone. It is concluded that, the gels designed in this thesis is suitable to be used as cell scaffolds in tissue regeneration studies on which the stem cells are differentiated into cartilage or other tissues.