Şerit haritalama modu ile SAR sinyallerinin oluşturulması ve sar görüntü geriçatımı
Construction of sar signals via stripmap sar mode and reconstruction of SAR image
- Tez No: 284668
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sentetik Açıklık Radar (SAR), herhangi bir hareketli hava platformu üzerinden her türlü hava koşulunda görüntüleme amacıyla kullanılan ve yüksek çözünürlükte görüntü sağlayabilen bir radar sistemidir. SAR sistemleri genel olarak Şerit Haritalama (Stripmap) , Noktasal Işık (Spotlight), Ters SAR (ISAR) ve Yer Hedef Takibi (GMTI) modlarında çalışabilmektedir. Bu tezde SAR Şerit Haritalama modu incelenmiştir. SAR sinyallerinden görüntü oluşturmak için frekans düzlemindeki algoritmalardan Dalga Cephesi Yeniden Oluşturma (Wavefront Reconstruction), Kutupsal Biçim İşleme (Polar Format Processing), Menzil Yığınlama geriçatım algoritmaları ile zaman düzlemi algoritmalarından Geri İzdüşüm (Back Projection) algoritması kullanılmıştır.Ayrıca görüntü oluşturma algoritmalarında kullanılmak üzere noktasal hedefler esas alınmış, bu noktasal hedefler için farklı yansıtırlık katsayıları, menzil ve çapraz menzil değerleri kullanılarak hedeflere ait Şerit Haritalama SAR sinyalleri elde edilmiştir. Elde edilen bu Şerit Haritalama SAR sinyalleri daha sonraki aşamalarda görüntü oluşturma algoritmalarında girdi olarak kullanılmıştır. Algoritmalarda elde edilen benzetim sonuçları birbirleriyle kıyaslanmış ve algoritmaların performans karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Synthetic Aperture Radar (SAR) is a radar system which is used on a moving air vehicle in order to get high resolution images in all weather conditions. Basic SAR system modes are stripmap, spotlight, inverse SAR (ISAR) and ground moving target indication (GMTI) modes. In this thesis, stripmap mode is examined. Out of Fourier reconstruction algorithms Wavefront Reconstruction, Polar Format Processing and Range-stacking algorithms are used and out of time domain methods Back Projection algorithm is used for reconstruction of SAR images.In the following parts, target points each having different reflection coefficent, range and cross-range values are used. And according to these points, Stripmap SAR signals are constructed and are used in recent algoritms as an input at the SAR receiver. Rusults obtained from algorithms are copmared to each other and acording to these results algorithms? performance are evaluated.