Periodontitisli hastalarda tümör nekroz faktör alfa (TNF-?) ve lenfotoksin alfa (LT-?) gen polimorfizmlerinin incelenmesi
Investigation of tumor necrosis factor alpha (TNF-?) and lymphotoxin alpha (LT-?) gene polymorphisms in patients with periodontitis
- Tez No: 284670
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Periodontal doku hasarı mekanizmalarında, çeşitli sitokinleri de içeren birçok düzenleyicinin rol aldığı bilinmektedir. Tümör nekroz faktör (TNF), en önemli mediyatörlerden biridir. Periodontitis patogenezine ilişkin olarak TNF, tümör nekroz faktör alfa (TNF-?) ve lenfotoksin alfa (LT-?, eski adıyla TNF-ß) olmak üzere iki ilişkili proteini ifade etmektedir. Bu çalışmada, LT-? +252 intron ve TNF-? -308 promotor polimorfizmlerine ait genotip frekansları Türk popülasyonunda değerlendirilmiştir.Çalışma, 109 kronik periodontitis, 115 agresif periodontitis olmak üzere toplam 224 periodontitis hastası ve 85 sağlıklı kontrol bireyi üzerinden yürütülmüştür. Bireylerden kan örnekleri alınmış ve +4°C' de saklanmıştır. Kan örneklerinden genomik DNA izole edilmiş ve özgül DNA bölgeleri PZR metodu kullanılarak çoğaltılmıştır. Ardından, TNF -308 G ?A ve LT +252 A?G gen polimorfizmleri RFLP ile tespit edilmiştir.LT +252A/G gen polimorfizmi gözlenme sıklığı, kronik periodontitis hastalarında % 8.3, agresif periodontitis hastalarında % 4.3 ve sağlıklı örneklerde % 7.1 olarak belirlenmiştir. TNF-? geninin polimorfik alleli sadece bir hastada tespit edilmiştir. Bu çalışmada, TNF-? -308AA genotipinin frekansı % 0.9' dur. Yapılan istatistiksel analizlere göre, Türk popülasyonunda LT +252 polimorfizmi açısından hasta ve kontrol gruplarında anlamlı bir fark bulunmazken; TNF-? -308 GA genotipi ve periodontitis arasında önemli bir ilişki belirlenmiştir (p=0,001). Ayrıca kontrol, KP ve AP grupları arasında, A alleli frekansında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that a number of mediators are involved in periodontal tissue destruction mechanisms, including a variety of cytokines. Tumor necrosis factor (TNF) is one of the most important mediators. TNF indicates two related proteins in pathogenesis of periodontitis, which are tumor necrosis factor-? (TNF-?) and lymphotoxin-? (LT-?, formerly TNF-ß). In the present study, the individual frequency of LT-? +252 intron and TNF-? -308 promoter polymorphisms associated with the periodontitis were evaluated in Turkish population.This research was carried out with 109 chronic periodontitis, 115 aggressive periodontitis totally 224 periodontitis patients and 85 healthy controls. Blood samples were collected from individuals and stored at +4°C. Genomic DNA was isolated from samples and specific DNA regions were amplified by using PCR method. Then TNF -308 G ?A and LT +252 A?G gene polymorphisms were determined by RFLP (Restriction Fragment Length Polymorphism).LT-? +252A/G gene polymorphism has been determined as 8.3 % in chronic periodontitis patients, 4.3 % in aggressive periodontitis patients and 7.1 % in healthy subjects. Polymorphic allele of TNF-? gene was detected in one patient. In this study, the frequency of TNF-? -308AA genotype was 0.9 %. By the statistical analysis, while there is not statistically significant difference in LT +252 polymorphism between patients and control subjects in Turkish population, a significant association between TNF-? -308 GA genotype and periodontitis was determined. It has been observed that the differences of allele A frequency between control, KP and AP groups are statistically significant.