Periodontal patolojik cep tedavisi sonrası iyileşmenin uzun süreli klinik değerlendirmesi
- Tez No: 11043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT BOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
52 ÖZET Bu araştırma, kronik periodontitis tanısı konulan 21 hastada Subgingival küretaj ve Modifiye Widman flap tek niklerinin farklı diş yüzeylerinde ve farklı cep derinlik lerindeki etkilerini değerlendirmek üzere planlandı. Başarılı oral hijyen sürdüren hastaların ağızları nın farklı bölgelerinde subgingival küretaj ve Modifiye Wid man flap tekniklerinin uygulanmasını takiben 3., 6. ve 9. aylarda profesyonel plak temizliği yapıldı. 9 aylık araştırmanın çeşitli periodlarında elde edilen Plak İndeks (Silness-Löe) Gingival İndeks (Löe-Silness) değerleri ile oklazal referans düzlemi yardımıyla saptanan dişeti cebi defini iği, a taşman düzeyi ve gingival marjin konu muna ait boyutsal değerler eşleştirilmiş t, Student t ve Wilcoxon testiyle biyometrik analize tabi tutuldu. Araştırmanın sonuçları gözden geçirildiğinde, her iki teknikle de sağlanan tedavi başarılarının Modifiye Widman flap tekniğinde ataşman kazancı ve cep derinliği azalması a ç ıs ından daha fazla olduğu, ancak dişeti çekilmesinin subgin gival küretaj tekniğinde daha az olduğu bulgulandı. öte yan dan ataşman kaybına ait kritik cep derinliği değerleri hesaplanarak sığ ceplerde her iki tekniğin de dikkatli uy gulamasının gerekliliği ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY The study was carried out on 21 patients who had chronic periodontitis, to evaluate the effectivenes of subgingival Curettage and modifed Widman flap procedures on different tooth surfaces and pocket depth levels. The patients had professional prophilactic treatment at 3 6 and 9 months following subgingival curettage and Modified Widman flap procedures. The Pil (Silness-Löe), Gl (Löe-Silness) and pocket depth, attchment level and the position of " gingival margin measurements recorded initial to the study and at these periods by the help of an occlusal ref ferance plate, were analised biometrically. The results of the study has pointed out that both procedures were succesfull on treatment of periodontitis, but modified Widman flap has better results on pocket reduction and gain of attachment and subgingival curettage group has less gingival recession. According to the critical probing depth levels, it was concluded that attention must be paid in the treatment of shallow pockets while applying both techniques.