Kotlu izdüşümünde paralel aydınlatmaya göre gölge
- Tez No: 28469
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALAMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Uzayın nokta, egrisel veya doğrusal çizgileri, düzlemsel veya uzaysal yüzeylerle cisimlere tekabül etmek üzere köşe, kenar, yüzeylerle blok veya kütlelerin kotlu izdüşümde ve paralel aydınlatılması halinde bu elemanlara ait gölgelerin gösterilmesi bu çalışmanın konusunu teşkil etmektedir. Sözü edilen elemanların resim düzlemindeki gölgeleri, bunların hacımsal olması halinde; a) Zati gölgeleri b) Herhangi bir düzleme veya yüzeye düşen gölgeleri c) Kendi üzerindeki veya dışındaki bir elemanın üzerine bıraktığı gölgenin tayini incelenmiştir. Beş bölümden oluşan bu çalışmada; Birinci bölümde genel tanımlar verilmiştir. îkinci bölümde temel olarak; noktaların gölgesi, doğruların gölgesi, genel ve özel durumdaki noktalar ve doğrular şeklin de incelenerek tayin edilmiştir. Yapılan tesbitler bunların sonuçları olarak belirtilmiştir. üçüncü bölümde düzlemlerin gölgesi, köşeli ve egrisel şekil-V I ler olarak ele alınıp incelenmiştir. Dördüncü bölümde kütlelerin gölgesi incelenmiş, prizma, piramit, silindir, koni ve kürenin gölgeleri belirtilmiştir. Beşinci bölümde diğer bölümlerde elde edilen sonuçlar toplu olarak gösterilmiştir. Bu çalışmalar ve kazandırdığı sonuçlar mühendislik, mimarlık ve peyzaj mimarlığı gibi uygulama alanında çalışanlar için önemli bir kaynak teşkil edebilir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY This study is concerned with the constructing the shadows of the elements in space consisting of points, lines, surface and solids either rectilinear or curvilinear with recpect to the parallel illumination in coted projection. If these solids are in the from of masses, then a) Personal - which belong to the spatial element itself shadows, b) Shadows in any plane including ground plane, c) Shadows on any element which came from its own or outside element. This work consist of five parts: In part one, we give basic definitions that will be needed later. In the second part, the shadows, of pointsand lines, ingene- ral on special forms has been examined. Furthermore, in this chapter, some theorems were proved.VIII In the third part, the shadows of planes which are considered as rectilinear and curvilinear were discussed. In the four part, the shadows of masses, in particular, the shadows of prism, pyramid, cylinder, cone, and sphere were examined. In last, the results that are obtained in previous chapters are summarized. The result of this work will be used in the field of Engineering, Civil Engineering.