Samsun'da sanayi emisyonlarının yöre sığır sütlerinin ağır metal içeriğine etkisi
The effect of industrial emissions on the heavy metal content of milk at Samsun
  1. Tez No: 284781
  2. Yazar: ARZU SOYLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, Samsun ili Tekkeköy ilçesinden temin edilen sütlerde bakır, mangan, demir, çinko, kurşun, kadmiyum, nikel, arsenik ve krom düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma materyali olarak çiğ süt kullanılmıştır. Araştırma iki dönem halinde yürütülmüştür. 1. dönem; hayvanların çayır-meraya çıktığı ve taze yemlerle beslendiği yaz dönemi; 2. dönem ise hayvanların kuru yemle beslendiği, ahırda tutulduğu kış dönemidir. Bu şekilde sütün metal konsantrasyonu üzerine mevsimlere bağlı beslemenin etkisi incelenmiştir. Araştırmada 162 adet örnek analiz edilmiş ve metal düzeyleri ICP?MS cihazı ile belirlenmiştir.Analizler sonucunda ağır metallerin ortalama değerleri; krom 0.029±0.0005 mg/kg, mangan 0.048±0.0006 mg/kg, demir 0.392±0.0084 mg/kg, nikel 0.491±0.0075 mg/kg, bakır 1.084±0.0097 mg/kg, çinko 13.333±0.0403 mg/kg, arsenik 0.003±0.0000 mg/kg, kadmiyum 0.007 ± 0.0000 mg/kg, kurşun 0.043±0.0004 mg/kg olarak bulunmuştur. Bu değerler literatürdeki değerlerle ve standart limitlerle karşılaştırıldığında, araştırma bölgesini oluşturan alanın kurşun, bakır, çinko ve nikel açısından limitlerin üzerinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we decided to determinate the levels of copper, manganese, iron, zinc, lead, cadmium, nickel, arsenic and chrome in milk provided from Tekkekoy region of Samsun. Raw milk samples were used for analyses. The study was carried out over two seasons. The first season was summer season; when the animals are taken to meadows and pasture lands and fed with fresh feed and the second season was winter season when the animals are kept in stables and fed with dry feed. By this way, the effect of seasonal feeding on metal concentration of milk was investigated. In total 162 samples were analyzed. The metal levels were measured by ICP ? MS (inductively coupled plasma ? mass spectrometry).As a result of the analysis the average values of heavy metals found as, chromium 0.029 ± 0.0005 mg/kg, manganese 0.048 ± 0.0006 mg/kg, iron, 0.392 ± 0.0084 mg/kg, nickel 0.491 ± 0.0075 mg/kg, copper, 1.084 ± 0.0097 mg/kg, zinc, 13.333 ± 0.0403 mg/kg, arsenic, 0.003 ± 0.0000 mg/kg, cadmium, 0.007 ± 0.0000 mg/kg and lead 0.043 ± 0.0004 mg/kg. While these values are compared with literature values and the standard limits, the lead, copper, zinc and nickel levels of the research zone were found to be above the limits in terms of.