Amasya Merzifon Organize Sanayi bölgesinde endüstriyel atık yönetiminin incelenmesi ve çözüm önerileri
Investigation of industrial waste management and solutions in Amasya Merzifon Organized Industrial zone
- Tez No: 284789
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÇORUH
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Organize Sanayi bölgelerinde karşılaşılan en önemli sorunlardan birisi de gelişen sanayinin oluşturduğu endüstriyel katı atıklardır. Çevreye zarar vermeyen sürdürülebilir kalkınma ve sanayileşme kavramlarının uyumu son derece önemlidir. Bu çerçevede üretimde yeni teknolojilerin kullanımı, hem çevrenin korunması, hem de verimlilik açısından ön planda yer almaktadır. OSB'lerin arıtma tesislerinin olması ve bunların çevre dostu teknolojilerle donatılması, sürdürülebilir kalkınma için önemli bir unsur niteliğindedir.Bu çalışmada Merzifon Organize Sanayi Bölgesi'nde (MOSB) üretilen evsel ve endüstriyel katı atık miktarı ve türü tespit edilmiştir. Bu verileri tespit etmeye yönelik hazırlanan anketler sanayine bölgesinde yer alan 31 işletmeye ziyaret edilerek uygulanmıştır. Bu anket çalışmasında işletmelerin üretim birimlerine endüstriyel katı atık miktarı, geri dönüşüm ve geri kazanım durumları, yürürlükte olan Katı Atık, Tehlikeli Atık ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmelikleri ile ilgili sorular sorularak elde edilen veriler“SPSS 15 paket”programıyla istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Yapılan çalışma sonucunda Merzifon Organize Sanayi Bölgesinde oluşan yıllık endüstriyel atık miktarı; 1167,50 ton/yıl olarak belirlenmiştir. Oluşan bu endüstriyel atığın 947,97 ton/yıl'ı yani yaklaşık %81'i geri kazanılmaktadır. Metal ve plastik sektöründe üretim yapan firmalar geri kazanım aşamasında öne çıkmaktadırlar.Çalışmanın sonucunda; Merzifon Organize Sanayi Bölgesi'nde evsel ve endüstriyel atıkların işletmelerce daha özenli olarak ayrı bertaraf edilmesi, işletmeler arası işbirliğinin geliştirilmesi, geri kazanım ve geri dönüşümün öneminin anlaşılması için seminerlerin düzenlenmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Bununla birlikte tehlikesiz endüstriyel atıklar için yürürlükte olan tebliğin yetersiz olduğu ve tehlikesiz endüstriyel atıklar için yeni bir yönetmeliğe ihtiyaç duyulduğu anlaşılmaktadır.Anahtar Kelimeler; Organize sanayi, anket, endüstriyel, atık, geri kazanım, geri dönüşüm.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems encountered in Organised Industry Zone is industrial solid waste, produced by developed industry. Compliance with the concepts of environmentally sustainable development and industrialization is extremely important.In this context, the use of new technologies in production, is at the forefront and both protection of the environment and in terms of productivity OIZ's having treatment plants and to be fitted with environment-friendly technologies is an important element for sustainable development.In this study, quantity and species of household and industrial solid waste produced in, Merzifon Organized Industrial Zone (OIZ), have been identified. The surveys prepared to define these data was applied by visits to 31 firms located in industry zone. In this survey, questions about quantity of industrial solid waste, recycling and recovery situations, in force in Solid Waste, Hazardous Waste and Packaging Waste Control Regulations were asked to manufacturing departments and obtained data was evaluated by SPSS 15 package programme statistically.As a result of this study, amount of industrial waste in Merzifon Organised Industrial Zone is 1.167,50 tons and 947,97 tons of industrial waste, approximately 81%, are recovered. The firms to manufacture in metal and plastic sectors come to the forefront for recovery phase.As a result of this study, diligent disposal for household and industrial solid waste in the firms, improvement of cooperation among the firms,to organise of seminars for better understanding of importance of recovery and recycling.Besides, it is understood that in force non-hazardous industrial waste regulation is insufficient and a new regulation should be developed.Key words; Organised Industry, survey, industrial waste, recovery, recycling