Marmara bölgesinde yayılış gösteren Quercus L. (meşe) türleri üzerindeki kortikol miksomistelerin belirlenmesi
The determination of corticolous myxomycetes on Quercus L. species distributed in the Marmara region
  1. Tez No: 284807
  2. Yazar: RAŞİT BATUR ORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. C. CEM ERGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmada, Marmara Bölgesi'nde yayılış gösteren Quercus L. taksonları üzerindeki kortikol miksomiset çeşitliliğinin belirlenmesi ve miksomiset türlerinin substrat tercihlerinin incelenmesi amaçlanmıştır.15.05.2005 - 06.07.2008 tarihleri arasında Marmara Bölgesi'nde Quercus L. cinsine ait taksonların bulunduğu 251 farklı lokaliteden, 324 adet kabuk örneği toplanmıştır. Toplanan örneklerin nem odası tekniği ile değerlendirilmesi sonucunda 16 cinse ait 58 kortikol miksomiset taksonu belirlenmiştir. Tespit edilen taksonlardan, 15'i (Amaurochaete tubulina (Alb. & Schwein.) T. Macbr., Comatricha longipila Nann.-Bremek., Diderma cinereum Morgan, Diderma umblicatum Pers., Didymium dubium Rostaf., Didymium lenticulare K. S. Thind & T. N. Lakh., Didymium trachysporum G. Lister, Fuligo cinerea (Schwein.) Morgan, Licea testudinacea Nann.-Bremek., Physarum nudum T.Macbr., Physarum serpula Morgan, Physarum straminipes Lister, Physarum tessellatum G.W.Martin & M.L.Farr, Stemonitis inconspicua Nann.-Bremek. ve Symphytocarpus confluens (Cooke & Ellis) Ing & Nann.-Bremek.) Türkiye için yeni kayıttır.Çalışma alanında bulunan substratlar ve bunlar üzerinden tespit edilen kortikol miksomiset takson sayıları ise şu şekildedir; Quercus cerris L. 20, Q. frainetto Ten. 27, Q. hartwissiana Steven 1, Q. infectoria Olivier 10, Q. ithaburensis subsp. macrolepis (Kotschy) Hedge 6, Q. petraea (Mattuschka) Liebl. 24, Q. pubescens Willd 27, Q. robur L. 4, Q. trojana P. B. Webb 4, ve Q. virgiliana Ten. 11. Q. coccifera L.'dan hiç örnek kayıt edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we were determined corticolous myxomycete biodiversity on Quercus L. taxa found in the Marmara Region and aimed to investigate about substrate preference of myxomycete species.324 bark specimens were collected from 251 different localities which were found Quercus taxa, between the dates 15 May 2005 and 06 July 2008. In consequence of the evaluating of specimens collected by moist chamber technique, 58 corticolous myxomycetes taxa belonging to 16 genera were determined. Fiftheen of these taxa, Amaurochaete tubulina (Alb. & Schwein.) T. Macbr., Comatricha longipila Nann.-Bremek., Diderma cinereum Morgan, Diderma umblicatum Pers., Didymium dubium Rostaf., Didymium lenticulare K. S. Thind & T. N. Lakh., Didymium trachysporum G. Lister, Fuligo cinerea (Schwein.) Morgan, Licea testudinacea Nann.-Bremek., Physarum nudum T.Macbr., Physarum serpula Morgan, Physarum straminipes Lister, Physarum tessellatum G.W.Martin & M.L.Farr, Stemonitis inconspicua Nann.-Bremek. ve Symphytocarpus confluens (Cooke & Ellis) Ing & Nann.-Bremek., are new records for Turkey.Substrates are found on study area and number of their corticolous taxa were; Quercus cerris L. 20, Q. frainetto Ten. 27, Q. hartwissiana Steven 1, Q. infectoria Olivier 10, Q. ithaburensis subsp. macrolepis (Kotschy) Hedge 6, Q. petraea (Mattuschka) Liebl. 24, Q. pubescens Willd 27, Q. robur L. 4, Q. trojana P. B. Webb 4, ve Q. virgiliana Ten. 11.There were no specimen obtained from Q. coccifera L.