Karagöl (Ankara)'ün zooplanktonik organizma türleri ve mevsimsel dağılımı
The zooplanktonic organism species and their seasonal distribution in Karagöl (Ankara)
- Tez No: 284966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Karagöl (Ankara)'de Ekim 2008-Haziran 2009 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada, gölde seçilen 3 istasyondan su örnekleri alınmış, zooplanktonik organizma türleri ve mevsimsel dağılımı tespit edilerek gölün bazı fiziksel ve kimyasal analizleri de yapılmıştır. Araştırma sonucunda Rotifera'dan 78, Cladocera'dan 7 ve Copepoda'dan 4 olmak üzere toplam 89 tür belirlenmiştir. Göldeki zooplanktonik organizmaların sayısal (B/m3) olarak %87,78'ini Rotifera, %7,1'ini Cladocera ve %5,11'ini Copepoda türlerinin oluşturduğu belirlenmiştir. Rotifera grubu hem tür hem de türlere ait birey sayıları bakımından zooplanktonun en önemli grubunu oluşturmuştur. Araştırma sonucunda tespit edilen türlerin tamamı Karagöl (Ankara) için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, water samples were collected from three stations selected in the lake; the zooplanktonic organism species and their seasonal distribution with some physical and chemical properties of Karagöl (Ankara) were investigated between October 2008 and June 2009. At the end of the study, 78 species of Rotifera, 7 species of Cladocera, and 4 of Copepoda species, totaly 89 species were determined in the lake. It was determined that zooplanktonic organisms are composed of 87.78% Rotifera, 7.1% Cladocera and 5.11% Copepoda. Rotifera was the most important group in the zooplankton with respect to species numbers and number of individuals. All of determined species in this study were new record for Karagöl (Ankara).