Ziraat Fakültesi Menemen Uygulama Çiftliği alluvial topraklarının önemli fiziksel özellikleri ile toprak-su bilançosu toprak-hava bilançosu arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
- Tez No: 724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUNÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
61 ÖZE'? Bu araştırmada E. İl. Z.J?. Menemen Uygulama Çiftliğinde bulunan 4 sınıf toprakta açılan 9 profildeki 4S toprak örneğinde aluvial toprakların fiziksel Özellikleri ile toprak-su ve toprak hava bilançosu arasındaki ilişkiler istatiksel olarak araştırılmıştır. Arattırma sonuçları çiftlik arazisi topraklarının genel olarak milli killi tın, milli tın, kum ve t inli' kum bünye sını fında olduğunu göstermiştir. Uygulama t o oraklarının volüm ağırlık değerleri 1,10-1,68 gr/cra arasında, özgül ağırlık değerleri ise 2,42-272 gr/cm arasında bulunmuştur. Porozite deleri $ 35,65 ile $56,61. arasında değişir. Strüktür stabilite indexi değeri ise %2, 10-54 arasında bu lunmuştur. Strüktür stabilite indexi ile $Kum arasında negatif, $Mil ve $Kil ile arasında pozitif ve $1 oranında güvenilir ilişki vardır. Stabilite indexi ile volüm ağırlık ve özgül ağırlık de~ ğerleri arasında negatif ve $1 düzeyinde ilişki görülmüştür. Pö- rozite ile arasındaki ilişki pozitif ve $1 oranında güvenilirdir. Agregasyon $si deleri.$36,23-100 arasında değişmektedir. Strüktür stabilite indexi ile Agregasyon $si arasında ilişki pozitif olarak saptanmıştır. Çiftlik topraklarının organik madde içerimi $0,02-1,36 ' dır. Organik madde ile strüktür stabilite indexi arasında pozitif, $1 oranında önemli ilişki görülmüştür. Organik madde ile agregasyon $si arasındaki ilişki önemsiz bulunmuştur. Bunun nedeninin organik madde içeriğinin düşük olmasından ileri geldiği sanılmaktadır. $Nem içeriği $0,31 - 7,0 arasındadır. Carla kapasitesindeki nem62 miktarı ise #1,74 - 31,76, solma noktasındaki nem miktarı #1,14 - 18,88, faydalı su #0,02 - 17,73 arasında değişimler göstermektedir. Higroskopik kapasite deleri #0,43 - 5,80 arasın da değişir. Higroskopik kapasite ile #Kum arasında negatif #Mil ve #Kil ile arasında ise pozitif ve #1 oranında önemli ilişki vardır. Higroskopik kapasite ile striiktür stabilite indexi ara sında pozitif, #1 oranında önemli, Agregasyon #si ile arasında pozitif, ve #5 oranında önemli ilişki vardır. Higroskopik kapa site ile organik madde arasındaki ilişki pozitif ve #1 düzeyinde güvenilirdir. Kolerasyon ilişkilerinden ortaya çıktımı gibi Parla kapasitesindeki nem, solma noktasındaki nem, faydalı su, Higros kopik kapasite ile en yüksek korelasyon katsayılarını Kum, Mil, Kil kapsamları, Strüktür Stabilite indexi vermiştir. Araştırılan topraklarm.su bilançosuna toprak bünyesi organik maddeden daha fazla etkilidir. 2 Çiftlik topraklarının spesifik yüzey değeri 1,72-23,20 m /gr arasında değişir. Spesifik yüzey ile #Kum arasında nefatif, Ş&Mil ve #Kil ile arasında pozitif ve #1 oranında önemli ilişki vardır. Spesifik yüzey ile Strüktür Stabilite indexi ve Agregasyon #si arasında ilişki pozitif ve #1 oranında önemlidir. Su ile dolu boş luklar volüm değeri #2,41 - 28,39, Havalanma porozitesi değerleri ise #14,84 - 46,93 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY“ In this study 46 alluvial soil samples were taken from the 9 profiles which were dug in the 4 different soil types of Menemen Application Farm-Rge University-ü'acult.Y of Agriculture. Relation ships between the physical properties of these samples and soil- water and soil-air eo.ulibrium were studied statis bically. Results of this research showed that the soil tevture of this farm was generally silty-cleyey loam, silty loam, sandy and loamy- sand. Bulk densities lauged between 1,10-1,68 gr/cm, spesific gravity 2,42-2,72 gr/cra, and porosity between 35*65-56,61 °/°. Structure stability indexes of these soils were found between 2,10-54%. A negative correlation found between the above mentioned property and sand f<>. On the other hand, this property was negatively correlated with silt and clay $» with V/« dependability. Bulk density and specific gravity showed a negative correlation with stability index at 1$ dependability while showing a positive correlation with porosity. Aggregation percentager of these soils lauged between 36,28- 100 fo. A positive correlation wag found with the stability index. Organic matter contents changed between 0,02-1^36 i°» Phere found to be a positive correlation between this property and stability index with V7° dependability. The relation with aggregation percen tage was insigrificent. This is thought to be due to low organic matter content. Moisture of these soils varied between 0,31-7 f°. Moisture at field capacity between 1,74-31,76 ?«, moisture at wilting point 1,14-18,88 fo and available water 0,02-17,73 f°. Higroscopic capacities changed between 0,43-5,80$. Chis property of the soils was64 negatively correlated with sand i° and positively correlated with silt and clay > at 17« dependability. [”here also found positive correlations with structure stability index {1°A dependability), organic matter (1$ dependability) and aggregation f° (0,5f° depen dability). Results showed that moisture at field capacity, moisture at wilting point, available water higroskopic capacity gave the highest correlations coefficients with sand, silt, clay contents and structure stability index. It is concluded that soil texture is more effective on water equilibrium than organic matter. Spesific surfaces of there soils changed between 1,72-23,20 p m /gr. This property was negatively correlated with sand^, and positively with silt, clay/», stability index, and aggregation İ° Bulk density of the pores full with water changed between 2,41 - 28,39 5& and pores full with aim between 14,84 - 46,93 f*.