Malatya-Hekimhan-Kuluncak yöresi fluroit yataklarının değerlendirilmesi ve zenginleştirilebilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 28497
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR KİBİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Kuluncak Fluorit Yatağı, Halatya ili Hekimhan ve Darende ilçeleri sınırları içersinde bulunmaktadır- Hidrotermal evrede oluşmuş yatakta, fluoritle beraber uranyum, toryum minerallerine rastlanır. Bu yatakları ilaveten ayrıca sahanın güneyinde vermi- külit, kromit, demir ve kurşun minerallerinin oluştuğu yataklar yer alır. Fluorit mineralinin serbestleşme boyutu ve gang mineralleri ile arasındaki yoğunluk farkı belirlendiğinde, bu cevher için en uygun zenginliştirme yönteminin flotasyon olduğu ortaya çıkmıştır» Fluoritin flotasyonla zenginleştirilebilmesi için optimum değişken delerlerinin belirlenmesine yönelik sistematik flotasyon deneyleri yapılmıştır. Sonuçta“/. 92.04 verimle */. 98.47 CaF» tenorlü (max ”/. 0.65 CaC03, % 0.20 SiOa: ve % 0.68 Fe^Os) fluorit konsantresi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Kuluncak Fluorite Ore-Bed was situated in the boundries of Hekimhan and Darende towns of Malatya and, it has been formed by the hydrothermal phase. Mineralisation of the ore body contains mainly fluorite with minor amounts uranium, thorium minerals. In addition there is other ore bodies which ore. containing vermiculite, chromite, iron and lead minerals in the south of the region. Liberation size of fluorite mineral and density difference between gangue minerals were shown that the best suitable benefication method for the ore was flotation. In order to determine optimum values of parameters in flotation of fluorite mineral have been found by systematic flotation tests. { As a result of tests a concentrate is produced by the flotation of the ore which containe 98.47 % CaF», 0.65 % CaCO», 0.2 % SiOs» and 0.68 % Fe^Oas concentrate at' 92.04 % recovery. XI -