Aydın Şahinali yöresi 20-50 mm boyutlu linyit kömürlerinin çok yönlü olarak kalori değerlerinin arttırılması yöntemlerinin araştırılması
- Tez No: 28498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAMIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu çalışma, Aydın - Şahinali Linyitleri'nin -50 +20 mm boyutundaki kömürlerin zenginleştirilerek ev yakıtı olarak değerlendirilmesini kapsamaktadır. Deneylerde uygulanan zenginleştirme yöntemlerinin yoğunluğa göre zenginleştirme yöntemi olmasından dolayı bu yöntem hakkında bilgiler sunulmuştur. Deneysel çalışmalarda kullanılan Aydın Şahinali kömürlerinin özellikleri şöyledir: % 24.84 kül, % 13.36 nem, % 1.59 kükürt, % 5.68 kaba nem, alt ısıl değeri 3408 kcal/kg, üst ısıl değeri 3780 kcal/kg 'dır. Bu özeliklerine göre çalışılan kömür sert parlak linyit sınıfına girmektedir. Zenginleştirmeye tabi tutulacak kömürün tüm elek fraksiyonunun yüzdürme-batırma deneyleri yapılmıştır. Burdan elde edilen sonuçlardan tane boyutlarının yıkama eğrileri pek farklılık göstermemektedir. Bu nedenle zenginleştirme yönteminin seçiminde elek fraksiyonlarının kül miktarlarına bakılmıştır. Buna göre laboratuvarda -50 +15 mm ve -15 + 4.8 mm jig; -4.8 +2.8 mm, -2.8 +1.7 mm, -1.7 +0.6 mm fraksiyonları ise sallantılı masada zenginleştirilerek optimal deney sonuçları araştırılmıştır. Jigde -50 +15 mm boyutunda 20 mm genlikte, -15 +4.8 mm boyutunda 5 mm genlikte başarılı bir zenginleştirme elde edilmiştir. Sallantılı masada iri boyutta, düşük hız ve fazla eğim de, ince boyutlarda yüksek hız ve az eğimde başarı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
.SUMMARY This study includes the ore benif ication test on -50 +20 particle size range of Aydm-Şahinali coal mine with jigs and sticking tables. The producet will be used as a domestic heating fuel density separation is used as a benification test and details seperation is given. The properties of the Aydm-Şahinali lignites, -50 + 20 mm particle size which will be used for domestic heating purposes are given below; % 24.84 ash, % 13.36 water content, % 1.59 sulfur, external water % 5.68, 2ower calorifik valie 3408 kcal/kg, higner calorific value 3780 kcal/kg. According to these properties, the coal which should be used ir> the test must be hard and shing. The sinle-float test are done for coal benification on total screen fractions. The washability curves for size? fractions did not show much difference for this reason the ash content of the size fractions became important parameter to look for. in the laboratory -50 +15 mm and -15 +4.8 mm jig, -4.8 +2.8 mm, -2.8 +1.7 mm and -1.7 +0.6 mm shaking tables are used in coal benification. The strok in the jig, shaking rate and table slope on the shaking table is investigated to find optimum values. The best result is achieved in the jigging -50 +15 mm size with 20 mm stroke, -15 +4.8 mm size with 5 mm stroke. In the shaking table, in coars size lower velocity and higher slopes where as in fine size higher velocity rate and smaller slope is obtained. - XIV -