Çöktürme yönteminin kullanıldığı boya atık su arıtma sisteminin kendinden ayarlamalı PID kontrol ile pH kontrolü
Self tuning PID control of pH in dye wastewater treatment by using coagulation method
  1. Tez No: 285009
  2. Yazar: FURQAN AULİA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Textile and Textile Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tekstil endüstrisinde gerek miktarı gerekse içerdiği kirleticiler bakımından önem taşıyan atıksuların büyük bir çoğunluğu boyama işlemlerinden kaynaklanmaktadır. Boyama işlemleri sonucu oluşan atıksuların en karakteristik kirletici parametrelerinden biri renktir. Bu tür atıksularda çözünmüş ve kolloidal yapıda olabilen rengin başlıca kaynağı söz konusu işlemlerde kullanılan boyar maddelerdir. Boya içeren atıksuların arıtılması için biyolojik, fiziksel ve kimyasal esaslı birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu çalışmada, arıtım yöntemlerinin arasından kimyasal çöktürme ve floklaştırma yöntemi seçilmiştir.Bu çalışmanın amacı kapsamında tekstil atıksuyunun arıtılmasında kullanılan kimyasal çöktürme ve floklaştırma yöntemi için MgCl2 çöktürücü olarak kullanılmıştır. Arıtılan atıksuyun spektrofotometre ile dalga boyu ve ışık geçirgenliği ölçülmüştür. Arıtım sonucunda elde edilen giderim yüzdesi hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar ışığında en iyi arıtımın sağlandığı optimum çöktürücü ve pH değerleri elde edilmiştir.Arıtımın istenilen işletim şartlarında yapılabilmesi için atıksu pH'ının kontrolü yapılmıştır. Bunun için istenilen set noktası değeri tespit edilmiş ve kendinden ayarlamalı PID kontrol yöntemi kullanılarak arıtma sisteminin istenilen pH değerinde işletilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the biggest resource of wastewater when taking into account the amount and the contents in textile industry come from the process of dying. Color is the most typical contaminant parameter in the wastewater which formed from dying processes. The dying material resource originated from dissolved and colloidal dying structure in wastewater. For the purification of wastewater which contains dyes, several methods are using based on the biological, physical and chemical. In this study, chemical coagulation and flocculation method is utilized.Within the aim of this study, the textile wastewater has been treated by using chemical coagulation and flocculation methods with MgCl2 as a coagulant. In order to measure treated wastewater wavelength and light absorbance, spectrophotometer has been used. After the treatment, the percentage of removal has been calculated. According to these calculations, optimal pH and coagulation values which provide the best result of purification have been obtained.Wastewater pH control has been done for performing the purification at desired conditions. For this reason, the desire set point value has been determined and by using Self Tuning PID control method the desired pH value for the purifying system has been obtained in the experimental work.