Gebze Atık Su Arıtma Tesisi (Kocaeli) alanındaki zeminlerin sıvılaşma potansiyelinin araştırılması
Investigation of the liquefaction potential of Gebze Wastewater Treatment Plant (Kocaeli) soils
- Tez No: 285021
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kocaeli ili Gebze ilçesinde yapılması planlanan Atıksu Arıtma Tesisinin inşa edileceği alandaki zeminlerin sıvılaşma potansiyelinin araştırılmasıdır. İnceleme alanı, Çayırova Saz Deresi'nin İzmit Körfezi'ne döküldüğü yerdeki alüvyon birikintileri üzerinde yer almaktadır. Alüvyon, sarımsı kahve-yeşilimsi gri renkli, kavkılı, çok gevşek- orta sıkı, killi kum (SC) zeminler ile yeşilimsi koyu gri renkli, çok yumuşak-sert kıvam aralığında, düşük plastisiteli inorganik kil (CL) zeminlerden oluşmaktadır. Sondajlara ait veriler ve zeminlerin indeks özellikleri temel alınarak, sıvılaşma potansiyeli farklı yöntemlerle değerlendirilmiştir. Çalışma alanındaki iri taneli zeminlerde sıvılaşmaya karşı güvenlik katsayısı 1.2' nin altındadır. Sıvılaşma şiddeti indeksine göre yapılan sıvılaşma şiddeti haritasında, inceleme alanının Marmara Denizi ve Saz Dere'sine yakın kesimlerindeki killi kum seviyeleri ?orta? sınıfında yer almaktadır. İnce taneli zeminler için yapılan değerlendirmelerde bazı seviyelerde sıvılaşmanın olabileceği belirlenmiştir. Bununla birlikte örtü zemin nedeni ile inceleme alanında sıvılaşma kaynaklı zemin deformasyonlarının yüzeyde gözlenmeyeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate liquefaction potential of the soils in the area where a waste water treatment facility is planned to be constructed in the Gebze district of Kocaeli. The study area is located on the alluvial deposits where Çayırova Saz Stream reaches the Gulf of İzmit. The alluvium is made up of yellowish brown-greenish gray, shell bearing, very loose to moderately compact clayey sand (SC) and greenish dark gray, very soft to stiff inorganic clay (CL) of low plasticity. The liquefaction potential were evaluated by using different methods on the basis of data obtained from boreholes and index characteristics of the soils. The safety coefficient calculated for liquefaction was below 1.2 for the coarse-grained soils in the study area. The clayey sand located in boundary of the Marmara Sea and Saz Stream part of the study area classified as ?medium? on the liquefaction intensity map which drawn according to the liquefaction intensity index. In the wake of the evaluations made for the fine-grained soils, it is determined that liquefaction might occur at some levels. On the other hand, it is concluded that soil damage arising from liquefaction would not be observable on the surface due to the cap soil.