Palustrin-salin göl ortamlarının organik madde biriktirme özelliklerinin incelenmesi, Sivrihisar (Eskişehir) miyo-pliyosen havzası, Türkiye
Organic matter storage properties investigation of the palustrine to saline lake environments, Sivrihisar mio-pliocene basin, Turkey
- Tez No: 285022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tez çalışmasının amacı, Sivrihisar (Eskişehir) havzasında Miyo-Pliyosen göl istifindeki tatlı ve tuzlu göl ortamını gösteren kırıntılı birimlerin organik madde içeriklerinin ortaya konulması ve elde edilen verilerin daha yaşlı evaporitik ortamlara örnek oluşturma özelliklerinin araştırılmasıdır.Sivrihisar-Eskişehir Miyo Pliyosen Havzası palustrin-salin göl ortamlarının organik madde biriktirme özelliklerinin incelenmesi amacıyla araziden Ölçülü Stratigrafik Kesitlerden (ÖSK) alınan örneklerin organik madde içerikleri ve element içeriklerini ortaya koymaya yönelik analizler yapılmış, ayrıca arazi gözlemleri ile bölgenin paleojeolojisine ilişkin veriler derlenmiştir.Ölçümü yapılan ve örnek alınan ÖSK'lardan Sazılar-Knauf Alçı Ocağı yolu, Gençali-Biçer yolu ÖSK'ları tuzlu (salin) su çökel ortamını temsil ederken Sazak, Mülkköy ve Ahırözü Köylerinin ÖSK'ları ağırlıklı olarak tatlı (palustrin) su çökel ortamını temsil etmektedirler.Evaporitli ortamlarda aşırı tuzlu ortam şartlarına dayanıklı alg ve bakterilerin ortamın organik madde içeriğine katkı yapması beklenmektedir. Ancak, inceleme konusunu oluşturan Sivrihisar göl havzası düşük organik madde yüzdesi bulundurması nedeniyle, göl seviyesinin durağan olmadığını, oksik şartların genelde korunduğunu gösterebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to illuminate the organic material content of clastic units, representing the saline and freshwater lake environment, within Mio-Pliocene lake sequences in Sivrihisar (Eskişehir-Turkey) basin and to investigate the sampling features of the data for older evaporitical environments.To study of organic matter storage properties in the Sivrihisar-Eskişehir Mio-Pliocene basin (saline and palustrine units), several Mesured Stratigraphic Sections (MSS) were taken and they were analyzed by Pyrolyses and X-Ray Fluoresance. In addition to these, regional paleo-environment analyses could be determined by field study.Palustrine characteristics were observed in the Sazılar-Kanuf gypsum pit, Gençali-Biçer road MSS?s, while saline properties were determined in Sazak, Mülkköy and Ahırözü MSS?s.It is expected that algae and bacteria contribute the organic material content in evaporite environments. However, Sivrihisar lake basin, the subject of this study, contains very low organic material. This case can mean that water level has changed and oxic conditions have been maintained.