Selülozik esaslı liflerden üretilen ring ipliklerde kritik büküm noktasının tahminlenmesi üzerine bir araştırma
An investigation on the prediction of the critical yarn twist of cellulosic based fiber ring yarns
- Tez No: 285064
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ERHAN KIRTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kullanım sırasında sorun yaratmayan bir ipliğin gerilim altında bulunduğu her adımda mümkün olduğu kadar az sayıda kopuş oluşturacak bir mukavemete sahip olması gerekmektedir.Bir ipliğin mukavemeti, liflerin ve ipliğin yapısal özellikleri ve üretim parametreleri ile belirlenmektedir. Ancak kesikli elyaflardan üretilen ipliklerin mukavemetini etkileyen ilk ve en önemli özellik iplik bükümüdür. İplik bükümü arttıkça iplik mukavemeti belirli bir değere kadar artmakta, bu noktadan sonra bükümün artması mukavemette azalmaya neden olmaktadır. İplik mukavemetinin en yüksek olduğu büküm değeri kritik büküm olarak bilinmektedir.Bu çalışmada kullanımı giderek artan selülozik esaslı liflerden viskon, modal ve lyocell lifleri kullanılmıştır. Farklı büküm katsayılarında Ne 10, Ne 20 ve Ne 30 iplik numaralarında üretilen ipliklerin iplik düzgünsüzlükleri ve iplik kopma mukavemeti değerleri ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar, varyans analizi ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmada, bu üç materyal için de kritik büküm noktasının bulunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A yarn, which doesn?t cause any problem during production, should have a proper tensile strength that will result as small breakages as possible in every stages of production, where the yarn is under tension.The strength of a yarn is determined with the structural properties of fiber and yarn, production parameters. However, the most significant property influencing the yarn strength is the yarn twist. As the yarn twist increases, yarn strength also increases up to a critical value and then the increment in twist number causes decrease in yarn strength. Yarn twist is known as the critical yarn twist where the yarn strength is highest.In this study, cellulose based fibers, viscone, lyocell and modal of which the usage is increasing gradually were used. Yarn unevenness and tensile strength and elongation values of the yarns produced in different yarn twist and in Ne 10, ne 20 and Ne 30 yarn counts were measured. The results were evaluated by using variance analysis and regression analysis. In the study, it is aimed to find critical twist coefficient values for these yarns.