Nanokilin reaktif boyaları adsorplama özelliğinin incelenmesi
The investigation of reactive dye adsorption properties of nanoclay
- Tez No: 285065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRİYE PERRİN AKÇAKOCA KUMBASAR, PROF. DR. SAADET YAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Chemical Engineering, Engineering Sciences, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, yüzey aktif madde (hekzadesiltrimetilamonyum bromür) ilemodifiye edilmiş bentonit üzerine Reaktif Red 141 (RR 141) boyarmaddesininadsorpsiyonu incelenmiştir. Adsorpsiyonun boyarmadde konsantrasyonu, sıcaklık,işlem süresi ve adsorban dozu ile değişimi incelenmiştir.Yalancı-birinci ve yalancı-ikinci derece kinetik modelleri deneysel verilereuygulanarak hız sabitleri hesaplanmıştır. Buna göre RR 141 boyarmaddesininadsorpsiyonunun yalancı-ikinci derece kinetik modele uyduğu kanısına varılmıştır.Langmuir, Freundlich ve Sips adsorpsiyon modelleri denge izotermleriniaçıklayabilmek amacıyla deneysel verilere uygulanmış ve izoterm sabitleribelirlenmiştir. Nanokilin boyarmadde adsorpsiyonunun Langmuir modelineuyduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the adsorption of Reactive Red 141 (RR 141) ontosurfactant (hexadecyltrimethylammonium bromide, HDTMAB)-modifiedbentonite was investigated. The adsorption was examined by varying theparameters includig dye concentraton, temperature, contact time and adsorbentdosage.The pseudo-first order and pseudo-second order kinetic models were appliedto experimental data and the rate constants were evaluated. According to this, theadsorption of RR 141 dynamic data fit well with the pseudo-second order kineticmodel.The Langmuir, Freundlich and Sips models were applied to experimentaldata to describe the equilibrium isotherms and the isotherms constants were thendetermined. The adsorption of dye onto nanoclay was agreed very well withLangmuir adsorption model.