UNESCO ölçütleri (kriterleri) kapsamında kazdağları'nın dünya mirası olarak değerlendirilmesi üzerine araştırmalar
Research on evaluation of ida mountains as a world heritage within UNESCO criterias
  1. Tez No: 285069
  2. Yazar: ŞEYMA ŞENGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Doğal ve Kültürel kaynaklar bir bölge veya ülkenin en önemli zenginlikleri olup, insan yaşamının bugün ve gelecekteki yaşamı için vazgeçilmez unsurlarıdır. Çalışma alanını oluşturan Biga Yarımadası'nın güneyinde yaklaşık 258.000 ha'lık bir alana yayılan doğal ve kültürel kaynak değerleri açısından oldukça zengin bir potansiyele sahiptir. Kazdağları, günümüzde yaşadığımız ve gelecekte yaşayacağımız çevresel sorunlara bakacak olursak dünya genelinde korunması gereken bölgelerimizden biri durumundadır.Şu an sadece bir bölümünün Milli Park olduğu Kazdağları bilinçsizce yapılan insan kullanımlarının doğurduğu tehditlere karşı yeterli ölçüde korunamamaktadır. Yapılan araştırmada, kapsamında Kazdağları'nın doğal kaynak potansiyelinin en önemli göstergelerinden biri olan Vejetasyon yoğunluğu başta olmak üzere doğal ve kültürel kaynak değerlerinin, potansiyeli ve nitelikleri açısından önemi ortaya konularak Kazdağları'nın koruma statüsü ve yönetimi UNESCO Dünya Miras Alanı ölçütleri kapsamında ele alınarak öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla çalışmada yerinde gözlem, inceleme, analiz ve değerlendirme yöntemi temelinde ilgili bilgisayar teknikleri kullanılmıştır. Yerinde gözlem sonucu elde edilen verilerin, CBS ve Uzaktan Algılama Teknikleri ile alana ait uydu görüntüsü ve diğer ilgili haritaların kullanımıyla analizi yapılıp, öncelikle vejetasyon indeksi oluşturulmuş ardından elde edilen tüm bulgular UNESCO Dünya Miras Alanı kriterleri kapsamında değerlendirilmiş ve bölgenin Dünya Mirası olabilme potansiyeli ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Natural and cultural resources which are the most important wealth for a region or a country are indispensable essentials for present and future life of human. The study area, Ida Mountains which are spread over approximately 258 000 hectares in the south of Biga Peninsula have potential values for natural and cultural source. If we concern about environmental problems that we have now and maybe in the future, Ida Mountains should be protected worldwide.Currently, Ida Mountains which is only the part of a National Park is not adequately protected against to threats that was grown out of unconscious human uses. So, the scope of this research that was made, vegetation density which is one of the most important indicators of natural resource potential was determined and in this context, importance of Ida Mountains have been put forward in terms of natural and cultural resources values and potentials then suggestions have been made about conservation status and management of Ida Mountains according to UNESCO Word Heritage Area criterias. For that purpose, In This Research, observation, investigation, analysis and evaluation methods and also computer techniques were used. In the light of data that obtained from observation results, vegetation index was created with using area sattellite image, maps and the help of GIS and Remote Sensing Techniques. After all, the findings that obtained, have been evaluated within UNESCO Word Heritage Area criterias and have been revealed the potential of World Heritage Area.