Altındağ ilçesi örneğinde kentsel sosyal yapı ve açık-yeşil alan ilişkilerinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A study for evaluation of urban social structure and open green space relations in the district of Altindağ
- Tez No: 285070
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN NURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Medeniyetin ve yaşam kalitesinin bir göstergesi olarak kabul edilen açık-yeşil alanlar, giderek önem kazanmaktadır. Kentsel mekanda, genelde bir bütünlük içinde yer alır ve birbirini tamamlarlar. Bu nedenle, kentin fiziksel yapısını ortaya koyan ve biçimlendiren temel alan kullanımlarından biri olan açık-yeşil alanlar, diğer alan kullanımlarını bütünleştiren bir denge unsuru durumundadır. Açık-yeşil alanların oluşturulmasında, kentin topoğrafyası, jeomorfolojisi, iklimi, kentin politik ve mimari yapısı, en önemlisi de kent insanının sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı rol oynamaktadır. Açık-yeşil alanların, Peyzaj Mimarlığı açısından klimatolojik, fiziksel, rekreasyonel, ekolojik ve kent estetiği açısından önemli işlevleri bulunmaktadır. Araştırmada, Ankara ili Altındağ ilçesinde sosyoekonomik ve sosyokültürel bakımdan farklı iki mahalle özgün çalışma alanı olarak seçilmiştir. Yerinde yapılan gözlem ve incelemeler ile ankete dayalı gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda, açık-yeşil alanların sosyoekonomik ve sosyokültürel durumu değerlendirilerek, kentsel sosyal yapı ve açık-yeşil alan ilişkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Considered one of the indicators of level of civilization and quality of life, open green spaces are gaining importance. They generally take place in unity with the urban structure and complete one another. In this respect, one of the components of the physical structure of cities and one of the major land use types, green areas are the balancing elements that unify other land use types and shape the urban tissue. In creating open green areas, topography of the city; geomorphology; climate; political and architectural structure of the city and most importantly, social, economical and cultural structure of inhabitants play important roles. From the perspective of landscape architecture, open green spaces have significant functions in the aspects of climatology, physical, recreational and ecological structure and urban esthetics. In the study, two neighborhoods with different socio cultural and socio economical levels in the district of Altındağ, Ankara were selected as the study area. Following the observations and investigations in the study area and a survey based on a questionnaire, socio cultural and socio economical effects of open green spaces were evaluated and relationships between urban social structure and open green spaces were presented.