Tarihi yığma yapıların güvenliklerinin analitik ve deneysel yöntemlerle belirlenmesi
Structural safety determining of historical masonry structures by analytical and experimental methods
- Tez No: 285077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN NUHOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu tez çalışmasında, tarihi yığma yapıların güvenliklerinin belirlenmesinde kullanılan analitik ve deneysel yöntemlerin, İzmir'de bulunan iki örnek yapıda uygulaması yapılmıştır.Tarihi yığma yapıların malzeme özelliklerini belirlemede kullanılan deneysel yöntemler, Vezir Su Kemeri ve Urla Zeytinler Köyü'nde bulunan tarihi taş kemer köprüde uygulanmıştır. Yapıların malzeme özelliklerini belirlerken yapılar üzerinde tarihsel inceleme, tahribatlı ve tahribatsız malzeme testleri, dinamik inceleme, darbe-eko yöntemleri uygulanmıştır. Yapıların bulunduğu bölgelerde ise, zemin incelemeleri ile mikrotremor ölçümler yapılmış ve bölgelerin depremselliği incelenmiştir.Yapıların taşıyıcı sistemini oluşturan taş, tuğla ve harç üzerinde yapılan malzeme testleri ile malzeme parametreleri elde edilmiştir. Bu özellikler kullanılarak yığma yapıların sonlu elemanlar yöntemi ile modal analizi yapılmış ve dinamik karakteristikleri elde edilmiştir. Ele alınan tarihi yapılara Operasyonel Modal Analiz uygulaması yapılmış ve deneysel dinamik karakteristikleri elde edilmiştir. Deneysel ve analitik yöntemlerle bulunan dinamik sonuçlar karşılaştırılarak, malzeme testlerinin yeterliliği irdelenmiştir. Elde edilen sonuçlarla yapıların doğrusal olmayan statik analizleri ve dinamik analizleri gerçekleştirilerek, yapıların güvenilirliği araştırılmıştır. Böylece, İzmir ilinde bulunan iki tarihi yapı ile birlikte bu tür yapıların deprem davranışlarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi konularında katkılar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the analytical and experimental methods available for determination of safety levels of historical buildings were applied to two historical masonry structures in Izmir.Experimental methods were applied to the Vezir aqueduct and the historical masonry bridge in Urla Zeytinler village in order to determine the mechanical properties of the materials used in these structures. For gathering material properties; historical investigation, dynamic monitoring, impact-echo tests and destructive and non-destructive material tests were applied to the structures. For the soil survey of the region microtremor tests were conducted and predominant periods of the soils were gathered experimentally.The material properties obtained by the experiments for the stone brick and mortar that make up the carrying system were used in the finite element model. The dynamic responses of the structures were analyzed by finite element software. Also structural operational modal tests were performed on these structures and the results obtained from the tests were compared with that of the finite element analyses. This comparison was used in assessment of the validity of the material properties and the tests conducted to obtain these properties. Furthermore by means of this study conducted on two historical structures of Izmir a contribution to earthquake analyses and assessment of masonry structures is made.